Ясен Гюзелев е роден през 1964 г. в София в семейство на артисти. Той е син на оперния певец Никола Гюзелев, а брат му е художникът Чавдар Гюзелев. Завършва Художествената академия през 1990 г., след което за кратко работи в Италия. Творческият му процес до ден днешен остава един и същ. Всеки път, като започва нова книга, изпитва "нещо като страх". Казва, че заживява за няколко месеца с героите и в епохата на книгата, която илюстрира. След това вече започва да "вижда" как илюстрациите ще станат. Най-голямото свидетелство за неговата отдаденост към работата е, че и най-известната му творба, и дъщеря му се казват по един и същи начин. Алиса.
В списъка на книгите, които е илюстрирал, са заглавия като „Алиса в страната на чудесата” и „Алиса в огледалния свят” от Луис Карол, „Пинокио” на Карло Колоди, “Дама пика’ от А.С.Пушкин, „Дон Кихот” на Сервантес, „Оливер Туист” на Чарлз Дикенс; приказки от братя Грим, Оскар Уайлд, Джон Ръскин; митологичните истории за „Артур и Екскалибур” или „Орфей и Евридика”, разкази за живота на личности като Сократ и Микеланджело; Карти Таро.
В края на 2021 г. излезе първата монография на творчеството на Гюзелев с автор Красимир Илиев. Луксозният албум се състои от 288 страници, а публикуването му става възможно благодарение на издателство "Рива". Изданието представя изкуството на илюстратора от началото на творческия му път. Включени са илюстрации към „Името на розата", стихотворенията на Франсоа Вийон, „Пинокио", „Царицата на пчелите", „Алиса в страната на чудесата", „Алиса в огледалния свят", „Сократ", „Орфей и Евридика", „Микеланджело" и „Дон Кихот", „Декамерон".
"Задължително трябва да вляза в епохата, в характера на времето", казва той в интервю за "Капитал". "Дали ще съм в древна Гърция, в древна Атина, когато Сократ се разхожда и говори със своите съграждани, или в началото на ХХ век – това е част от уменията на илюстратора - да може да прескача през различните епохи, книги, артефакти, всичко!", казва Гюзелев.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts