На 18 декември, в 18:00 ч., Художествена галерия – Русе ще представи кино-селекцията „Зима“, изготвена от Кинематограф, съвместно с Клуб на пътешественика. Зрителите ще могат да се насладят на филми, които отвеждат сред някои от най-непристъпните и сурови места на планетата и разкриват част от опасната и хипнотична красота, забулена в снегове, ледове и виелици.
Програма:
Зима, България, 2021 / реж. Виктор Троянов
Акцент на вечерта ще бъде българското заглавие „Зима“. Фрийрайд ски филмът на режисьора Виктор Троянов е на границата между документалното и игралното кино, с екологични препратки към проблеми свързани с глобалните динамични промени в климата, видени през очите на фрийрайд скиор, хванат в плен на големия град. Красивите кадри са заснети в Пирин, Рила, Родопите, Стара планина и Витоша. Чрез филма, Виктор Троянов изразява своята загриженост към Зимата, такава каквато я познавахме преди. Авторът акцентира върху човешкото въздействие, което оказва влияние върху околната среда и ускорява промените в климата. Тези промени от своя страна са причина за скъсяването и изместването на зимите.
Ще може да видите още:
Под леда, Франция, 2019 / реж. Милан Болар, Исмаил Беррахма, Флор Дюпон, Лори Естампес, Куентин Нори, Юго Потен
Анимацията, носител на студентска награда БАФТА и фаворит на фестивала през 2020 г., проследява отчаяните опити на една чапла да се нахрани в суровите зимни условия. Филмът балансира между медитативния характер и моментите на хумор, а шестимата му създатели целят да подчертаят поетиката и красотата на зимата, но и нейната опасност и хаотичност.
Планинска треска, Германия, 2016/ реж. Ф. Хамбалек
Действието се развива на склона на планина в разгара на снежна буря и представлява напрегнат и мрачно комедиен трилър за екип от алпинисти, които търсят изчезнал през нощта свой другар. В крайна сметка филмът е язвително предупреждение за смъртоносната опасност, която може бързо да се стовари върху всички нас, когато загубим сетивата си.
Сърфистът Дан, САЩ, 2018 / реж. Тим Кемпъл
Отвъд вълните; океанът, пясъкът и слънцето са няколко елемента, които ви идват на ум, когато си помислите за сърфиране. Но Дан намира всичко, от което се нуждае, в ледените вълни на езерото Супериор, Мичиган, в разгара на зимата. За повечето хора това е може би най-непривлекателната дестинация за сърфиране в целия свят, но за Дан всичко зависи от това как я възприемаш. Във време на безкрайни възможности за пътуване понякога забравяме, че собственият ни заден двор има своето величие и че със смелост и креативност можем да намерим всичко необходимо, за да създадем най-добрите моменти в живота си.
Между, Германия, 2015 / реж. Ролф Щайнман
Красотата на природата в арктическите планини е в контраст със смразяващото знание за предстоящата гибел, която ще донесат покачващите се температури. Този кратък документален филм разказва история, базирана на един от най-забележителните обитатели на тази прекрасна негостоприемна местност, мускусния бик. Заснежените пейзажи и приглушената северна светлина предизвикват усещането за един студен свят, който е лесно да си представим, че наподобява този от ледниковия период. Лентата носи тежкото послание за изменението на климата, приближаването на края и естествения разпад, ускорен от човешката дейност.
Надясно, САЩ, 2018 / реж. Янсен Пауърс
Като индианка от Аляска, родена в номадско племе, Лена разбира какво е необходимо, за да оцелееш. През годините тя се е борила с глада и силния студ, както и за оцеляването на семейството си и техния начин на живот. Но днес, живеейки сама в малка хижа дълбоко в пустинята на Аляска, Лена е изправена пред нови предизвикателства. На 88-годишна възраст, трудно подвижна и неспособна да общува с другите на родния си език, а голяма част от света, който е познавала като дете, ѝ е бил отнет. И все пак Лена остава непоколебима в готовността си да сподели опита си с онези, които са готови да я изслушат. За Лена намирането на радост в настоящето е съзнателно решение да отидеш надясно.
Хижа, България, 2014 / реж. Стоил Димитров
Документалният филм пресъздава атмосферата на четирите дни, които създателите му прекарват в хижа „Иван Вазов“. Една от последните истински хижи се намира във Великата Рилска пустиня, далеч от пътища, застроявания и шум. С красивите си кадри, филмът улавя не само духа на планинското райско кътче, но и характера на неговите стопани. Място, което ще ви пренесе в друг свят, в който ще се почувствате „на място“.
Събитие: https://www.facebook.com/events/3825038371149783