
Днес в Народно читалище „Фар 1930“ в село Паволче бе представен сборникът „Хубава си, моя горо…“ от автора и съставител Калина Тодорова.
Краеведът на Регионална библиотека „Христо Ботев“ ще гостува и в НЧ „Развитие-1892“ в Бяла Слатина, където на 16 април от 10:30 ч. ще представи белослатинския край в „Карта на времето“ и поредица „Наследство“ на Регионална библиотека – Враца.
Сборникът съдържа материали от Двадесетата юбилейна краеведска конференция „Миналото на родния край – послание към бъдещето”, която се организира от Регионалната библиотека „Христо Ботев“ – Враца и Регионалното управление на образованието – Враца, проведена на 22 ноември 2023 г.
Традиционният форум е с тема през 2023 година „Хубава си, моя горо: От спомен за вековните гори и свещените дървета до модерния интериорен дизайн”.
В него участват изследователи от цяла Северозападна България със свои авторски материали, базирани на лични проучвания и обобщения, свързани с многоаспектния прочит, който позволява темата (общо 26 статии): от спомен за вековните гори, свещените дървета и оброците, залесяването, паркове и градини до занаята на дърводелеца и резбаря; от историята на дървопреработвателната и хартиената промишленост до съвременните екологични производства от дървен материал.
Дървото на живота – тази древна митологема и нейните варианти в образа на вековните и оброчни дървета; дървото, гората и техните обитатели в традицията и културата на българите, в народните песни, в обредите и митологията присъстват тук в няколко разработки.
На самодивите – митичните обитателки на горите е посветено проучването на най-младите краеведи – учениците от краеведските клубове.
Държавната гора „Петрохански проход”, седмицата на гората в исторически аспект и историята на ловното движение в Мездренския край в проучвания на историци и журналисти, но и редки и защитени растителни видове в разработки на инженери от ДПП „Врачански балкан”, както и статии, посветени на историята на предприятия за производството на мебели и хартия.
Очерци и статии, посветени на лесничея, природозащитника, резбаря, дърводелеца – хората, чиято професия е предопределена от любов към природата и изкуството, всички, превърнали в мисия опазването на природното богатство на нашите гори и планини, създаването и поддържането на нашите паркове –зелените оазиси в села и градове.