Избирателна активност от 10-11 % на първия тур на частичните избори във Варна е несериозна, но е разбираема заради правомощията на районните кметове. Това коментира в студиото на Дарик председателят на Общинския съвет в морския град Христо Димитров по повод вота в „Одесос” и „Приморски”, според когото резултатите не могат да бъдат показателни за предстоящите парламентарни избори.  

„Нищожна активност, но това е нормално, като се има предвид ангажиментите на районните кметове и бюджетите, с които разполагат. Техните ангажименти са несериозни – да контролират сметоизвозването и в понеделник докладват на кмета за счупени плочки и дупки по улиците. Те нямат възможност за въздействие. Правата им трябва да бъдат забележими и да носят сериозна отговорност”.

Според Христо Димитров групите за бързи ремонти трябва да бъдат на подчинение към районните кметове, а техниката им да бъде в обща база. Той коментира и възложените от кметската администрация одити в общинските търговски дружества.

„По отношение на тези дружества задълженията на кметската администрацията и на Общинския съвет са еднакви. Общинският съвет може да променя управленския състав на предприятието. Ние не управляваме тези предприятия, те имат бордове. Основната отговорност носят бордът и управителят на дружеството. Съгласен съм, че трябва да се направи сериозен одит на решенията и процесите”.

Според Христо Димитров нова сграда за библиотека ще допринесе за облика на града. Той добави, че едва в края на годината ще се разбере дали ще могат да бъдат реализирани проектите, за които на Община Варна бяха отпуснати 100 млн. лева от националния бюджет.

„Средствата са възложени за управление на кметския екип, който може да реализира проектите, без да иска одобрение от Общинския съвет. Не сме запознати с последната промяна в списъка с проектите. На 31 декември ще разберем дали ще можем да изпълним заложените проекти”. 

Целият разговор е прикачен.