Десетки хиляди протестиращи се събраха в събота срещу добива на литий в Сърбия, въпреки предупрежденията на официални лица за предполагаемия им заговор за сваляне на президента Александър Вучич и неговото правителство.

Вучич каза по-рано, че е бил предупреден от руските разузнавателни служби, че в Сърбия се подготвят „масови безредици и преврат“ от неуточнени западни сили, които искат да го свалят от власт.

Тълпата скандира: „Няма да има добив“ и „Предателство, предателство“.

След като един от най-големите протести в центъра на Белград от години приключи, някои хора от тълпата тръгнаха към двете главни жп гари на столицата, обещавайки да блокират движението на влаковете, докато не бъдат изпълнени техните искания добивът на литий да бъде официално забранен.

Правителствени служители и контролирани от държавата медии започнаха голяма кампания срещу митинга, сравнявайки го с бунта на Майдана в столицата на Украйна, Киев, който доведе до свалянето на тогавашния проруски президент на страната Виктор Янукович през 2013 г. Демонстрантите  заявиха, че протестът ще бъде мирен.

„Днешният ни митинг е екологичен и няма политически амбиции, но правителството ни обвини, че искаме да организираме преврат. Дойдохме тук днес, за да надигнем глас срещу нещо, което е извън политиката“, каза тя“, каза актрисата Светлана Бойкович.

Демонстрацията дойде след седмици на протести в десетки градове в цяла Сърбия срещу плана на правителството да разреши добива на литий в буйна земеделска долина в западната част на страната.

Този план беше отменен през 2022 г. след провеждането на големи демонстрации, включващи блокиране на ключови мостове и пътища. Но тя беше възобновена миналия месец и получи тласък в предварителна сделка за „критичните суровини“, подписана от правителството на Вучич с Европейския съюз (ЕС).

Балканската нация официално се стреми към членство в ЕС, като същевременно поддържа много близки връзки както с Русия, така и с Китай. Меморандумът на ЕС за добива на литий и други ключови материали, необходими за екологичния преход, ще доближи Сърбия до блока и ще намали европейския внос на литиеви батерии и електрически автомобили от Китай.