Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия. Хасковлията надви с 3:1 сета (6:3, 6:2, 4:6, 6:4) представителя на домакините, който има и гръцки корени - Танаси Кокинакис, съобщи dsport.

Гришо направи изключително силни два първи сета. Той летеше по корта и общо взето правеше каквото си поиска. Подкрепян мощно от публиката, Кокинакис успя да се надигне и върна интригата в мача. Световният №80 спечели третия сет с 6:4 и се стигна до четвърти. Там Григор си възвърна контрола и зачеркна още един опонент от списъка си в Мелбърн.

Нуно Боржеш, който е №69 в ранкинга, е следващият опонент на родния тенисист. Португалецът поднесе изненадата и отстрани Алехандро Давидович Фокина по-рано днес. Непоставеният Боржеш постигна чиста победа с 3:0 сета – 7:6(7), 6:3, 6:3. Той се превърна едва в третият португалец, който достига до третия кръг на Australian Open. Мачът между Григор и Боржеш ще се играе в събота.

Първи сет:

Григор избра да сервира първи и спечели откриващия гейм сравнително лесно. Мощно подкрепян от публиката, Кокинакис отвърна, като даде само точка на хасковлията и резултатът беше изравнен 1:1. Първата почивка в мача дойде при аванс от 2:1 в полза на Григор, който спечели подаването си на 0. Всички опити на Танаси Кокикакис да го затрудни бяха неуспешни.

В четвъртия гейм австралиецът не успя да се справи с първия си критичен момент в мача. Димитров направи страхотни ретури и стигна до точка за пробив при 30:40, от която се възползва за 3:1 в геймовете. Макар и с известни затруднения родният представител успя да затвърди пробива. Той трябваше да спасява точка за рибрейк при 30:40.

В петия гейм Григор направи поредица от неточности и пропусна три възможности за втори пробив. Кокинакис имаше и късмет, защото в ключов момент Григор уцели топката с рамката на ракетата си. В крайна сметка представителят на домакините оцеля и намали изоставането си до 2:4.

Кокинакис започна да атакува втория сервис на Григор. Това даде резултат в седмия гейм, тъй като първият сервис на Гришо не влизаше. Австралиецът стигна до три точки за пробив, от които не успя да се възползва. Димитров затвори гейма в своя полза. При 5:3 нашият тенисист сервира за първия сет. Началният му удар влизаше и Кокинакис нямаше отговор. Григор спечели зрелищни отигравания, с които сложи точка на първата част - 6:3.

Втори сет:

Вторият сет започна чудесно за Григор. Той успя да се задържи в няколко разигравания с перфектна защита. Сеченият му бекхенд работеше, а Кокинакис допускаше непредизвикани грешки. Пред Димитров се отвори точка за пробив, която беше реализирана. Брейкът беше затвърден. Във втория гейм хасковлията поведе с 40:0, изкара една топка в аут, но веднага след това направи резултата 2:0.

Гришо играеше изключително освободено и в голяма част от разиграванията правеше каквото пожелае. С огромни усилия и след спасен брейкбол Кокинакис спечели подаването си преди първата почивка във втория сет.

Наказателната акция на първата българска ракета продължи. Григор поведе с 3:1, след което направи втори пробив за 4:1. Нашият използваше целия наличен арсенал от удари. Когато първият сервис на Кокинакис не влизаше и не стигаше бързо до точка, нямаше отговор на ударите на Димитров. В седмия гейм началният удар на австралиеца сработи и той спечели едва втория си гейм във втория сет. Моментално след това Григор навакса изоставане от 15:30 и се доближи само на сет от крайния успех.

Трети сет:

Григор оказваше сериозна съпротива на ретур. Направи го и в началото на третия сет. Кокинакис трябваше да спасява три брейкбола, преди най-сетне да успее да наложи волята си и да поведе с 1:0. Отговорът на Григор беше бърз гейм на нула за изравняване на резултата. Просто играта на нашия тенисист вървеше гладко и австралиецът нямаше многобройни опции.

За пръв път от доста време световният №80 успя да спечели подаване, без да трябва да спасява възможности за пробив. Все пак Григор докара нещата до равенство 40:40, но с две бързи точки Кокинакис поведе с 2:1 в геймовете.

В четвъртия гейм австралиецът пропусна златен шанс да пробие сервиса на Григор. При възможност за брейк опита минаващ удар, който излезе в аут. Димитров веднага реагира с мощни сервиси и изравни резултата.

Последва нова размяна на геймове. Кокинакис отново изпита повече затруднения от Григор. Когато българинът застана за начален удар загуби първата точка след лош удар над глава, но записа четири поредни точки за 3:3.

Седмият гейм отново се стигна до равенство 40:40. Кокинакис се измъкна с добър първи сервис, за да си възвърне преднината. Тя не се запази задълго, защото и Григор си спечели подаването. Хасковлията нямаше никакви трудности, загуби само една точка.

Началният удар беше най-добрият приятел на Кокинакис. С два аса и още един мощен сервис той си гарантира спечелването на деветия гейм, с което постави Григор в много неудобна позиция. Българинът трябваше да сервира за оставането си в третия сет. Танаси Кокинакис направи поредица от безупречни ретури и стигна до два сетбола при 15:40 в десетия гейм. Той реализира втория и вкара мача в четвърти сет.

Четвърти сет:

Определено Кокинакис набра скорост, за сметка на Григор Димитров. Австралиецът спечели с лекота подаването си в началото на четвъртия сет. Той вдигна процента вкаран първи сервис и успяваше да пробие посрещането на първата родна ракета.

Хубавото бе, че Гришо не беше съвсем извън мача. 13-ият в ранкинга показа, че е запазил концентрация, като спечели втория гейм на 15 и изравни.

В следващия дори даде сериозен отпор. Стигна се до равенство 30:30. Кокинакис тръгна да излиза на мрежата, но прати топката в аут. Така пред Григор се откри точка за пробив, която беше спасена. След сериозна битка и размяна на точки геймът отиде на сметката на представителя на домакините.

Играта на Кокинакис потръгна. Григор все пак съумя да си вземе подаването, за да възстанови равенството 2:2. Петият гейм се оказа изключително драматичен. Кокинакис го спечели като по чудо. След като спаси общо четири брейкбола, наниза два аса и излезе напред в резултата.

Следващите два гейма преминаха безаварийно за сервиращите. Почивката дойде при 4:3 в полза на Кокинакис без пробиви или възможности за пробиви. Григор прибави на сметката си гейм на 15 и сетът вървеше към заключителната си решаваща фаза. Решаващият момент дойде в деветия гейм. Григор имаше скрит мачбол, който съумя да реализира след дълго разиграване. След почивката българинът сервира за спечелването на мача. С четири бързи точки той си подпечата билета за третия кръг.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts