Резултатите от изборите показват отвращението на хората от случващото се във вътрешно политически план. Всички губят 20 % от гласовете си на предишните избори, а БСП и ПП-ДБ още повече, коментира в студиото на Дарик Григор Григоров, земеделски производител и активен участник в обществения и политически живот във Варна. Според него с подадената оставка Христо Иванов е показал висок политически стандарт, докато останалите лидери в коалицията ПП-ДБ не демонстрират това ниво. Той определи резултатите им като катастрофални.

„Причината за провала са различните субекти в коалицията. ДСБ е единствената формация с партиен живот и стои най-монолитно. Тя обаче не успя да се отвори към периферията и все повече се капсулира. „Да, България” имаше добър лидер, когото изключително харесвам, но те нямат стройна партийна организация и устойчивост. Остриетата и флагманите на партията Антоанета Цонева и Ивайло Мирчев няма да бъдат депутати, което звучи притеснително. Очаквам нивото на парламентарна група да е ниско. Не разбирам защо ген. Атанас Атанасов не последва примера на Христо Иванов и не поеме отговорност”.

Липсата на резултати от кабинета „Денков” е причината за слабите резултати, смята Григор Григоров.

„За 9 месеца нищо не се случи с изключение на спорните промени в Конституцията. Претенциите на лидерите на ПП за образованост и морал се оказаха само лозунги. Те дори не можаха да предвидят последиците от приемането на техни закони. Тази победа на ГЕРБ ще е най-трудната за Бойко Борисов. За него има избор да тръгне по пътя на Орбан с Пеевски и Слави Трифонов, а другата хипотеза е да поиска подкрепа от ПП-ДБ за смяната на членовете на Висш съдебен съвет и на регулаторите. ГЕРБ и ДПС имат управленски капацитет, докато при моите съмишленици от ПП-ДБ той е доста ограничен”.

Според Григоров за земеделските производители не е изгодно да застраховат своите посеви на насаждения срещу градушки.

„Статистически такова застрахователно събитие се случва на период между 7 и 10 години. Ежегодната премия би покрила щетата, ако веднъж на 7 години реколтата бъде унищожена. Миналата година максималната застрахователна премия бе 200 лева на декар, което не покрива производствените разходи. Трябва да се измисли система за обща защита или да има колективни застраховки, като земеделските стопани да участват солидарно във фонд, който да покрива щетите”. 

Целият разговор е прикачен