Текстовете в новата Наредба за градската среда, касаеща общата визия на Бургас, трябва да имат допълнения, които да я направят ефективна и с възможност за развитие. Това мнение споделиха пред Дарик арх. Емил Бурулянов и арх. Димитър Георгиев, представители на ръководството на Съюза на архитектите в България (САБ) – Бургас. И двамата притежават опит като главни архитекти на общински администрации, както и в частния сектор. Те са в основата на предложените промени за хармонизиране на образа на градската среда.

Мнението на председателя на Съюза арх. Емил Бурулянов е, че е необходимо в следващите два месеца да бъдат подготвени задания за изготвяне на графични стандарти към Наредбата и да се направи план за действие. „За този период от време на Съюза на архитектите и на Камарата да бъде предоставена възможност за изработване на тези стандарти и след това да бъде обявена обществена поръчка за тази дейност. Така след два месеца общинските съветници ще могат да гласуват“, обясни той.



Според представителите на САБ обаче акцентът основно върху цветовите гами е крайно недостатъчна промяна. „Моята идея беше към тази наредба да се изготвят и стандарти за градското обзавеждане и настилки, както и да се изготви специализиран шрифт, който да представи града калиграфски, указателните табели и т.н.“, обясни концепцията си арх. Бурулянов.

Арх. Георгиев даде пример с промените в Наредба 13 А за градска среда, касаещи стандартни изисквания за хармония на фасадите на сградите. „Още при оформянето ѝ исках да има работни групи с представители на архитектурните организации, на дружеството на художниците, на писателите… хора на изкуството, които да дадат насоки. Защото става дума за дизайн на градска среда, която да е красива, да създава уют за жители и гости, но и възможности“, коментира още арх. Георгиев.


Според него, Наредбата започва с въвеждането на стандарти, но проблемът е, че такива в текста няма. „Редно беше да се извлекат и извадят детайли, характерни най-вече за бургаските къщи и те да влязат като задължителен елемент в тази наредба, с определен мащаб и да бъдат заложени със специфични правила към Устройствените планове. Настоящият текст е ориентиран към възложители по ЗУТ, а в случая те не разбират от дейност, свързана с проектиране. Изискванията трябваше да бъдат насочени към проектанти и строители“, изрази мнението си експертът.

Съюзът на архитектите в Бургас е динамично развиваща се структура, която по думите на арх. Бурулянов дава възможност на младите и амбициозни визионери да налага положителните промени в града, така че той да придобива в следващите години все по-европейски образ, запазвайки своята автентична визия и характер. 

"Мисля, че между общинските и областните администрации и колегията може да има градивен диалог, когато става дума за ползи за Бургаска област и гражданите. Идеята ни е не е да бъдем само коректив, но и да предлагаме добрите идеи и решения в полза на общесвото и съм убеден, че това може да се случи", коментира арх. Емил Бурулянов. 

За младия и все по-бързо растящият организъм на Съюза на архитектите в Бургас и за предложенията на неговото ръководство , чуйте повече в звуковия файл от арх. Георгиев и арх. Бурулянов: