Повече от 120 експерти, горски педагози от 13 европейски държави участват в 18-ия европейски конгрес по Горска педагогика, който стартира вчера на територията на Учебно-опитно горско стопанство „Юндола“ и ще продължи до 5 септември. Той се провежда ежегодно, но за първи път страната ни е негов домакин. Темата на тазгодишното издание е „Европейските гори, засегнати от пожари, суша и бури – предизвикателство за Горската педагогика“.
Форумът беше открит от заместник-министъра на земеделието и храните д-р инж. Мирослав Маринов, който подчерта водещата роля на горските педагози във връзката между обществото и лесовъдите и популяризиране на лесовъдската професия.
Горската педагогика е най-резултатният и достъпен начин за възстановяване на връзката между обществото и природата, подчерта той и посочи, че за постигане на по-добра комуникация между лесовъдите и обществото, през последните няколко години в България са разработени програми за обучение на деца и подрастващи. „Те са свързани с разбирането за лесовъдската професия, екологичните взаимовръзки в природата и правилното отношение на хората към околната среда. Ежегодно стотици ученици в страната преминават през тези обучителни курсове“, изтъкна заместник-министър Маринов.
Опожарените горски площи само за първите 8 месеца на тази година превишават повече от 2 пъти стойностите за предходната 2023 г. „Над 90% от пожарите отново са предизвикани от човешка небрежност. Поради това темата на Конгреса е особено актуална за нашето горско стопанство“, посочи още заместник-министър Маринов. Данните показват, че само професионалните усилия на лесовъдите няма да са достатъчни, за да се справим с предизвикателствата на променящия се климат. Затова е необходимо да се повиши информираността и да се осигури ефективната ангажираност на цялото общество, за да се намалят последствията от предстоящите природни катаклизми.
„България е една от държавите в Европа, които са сравнително силно засегнати от промените в климата. Те се изразяват основно в повишаване на средните годишни температури, намаляване общото количество на валежите и силно неравномерното им сезонно разпределение. В последните години се наблюдава значително засушаване в южните и източните райони на страната. Тази година сушата достигна рекордни стойности и стана видима и осезаема за обществото, с възникването на поредица от опустошителни пожари довели до значителни щети“, допълни още заместник-министър Маринов. Той подчерта, че провеждането на Конгреса по горска педагогика е събитие за нашето лесовъдство и признание за усилията на горските служители да популяризират принципите на отглеждане и стопанисване на горите сред обществото.
Домакинството на България на 18-тия Европейски Конгрес по горска педагогика е доказателство за постигнатите резултати и оценка на усилията на горските педагози, които за повече от 15 години превърнаха работата с деца в част от лесовъдския делник и в най-сигурната превенция за опазването на горите и тяхното добро стопанисване, каза инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите по време на откриването на форума.
Той подчерта, че лесовъдските игри са силен акцент на кампаниите, които Изпълнителна агенция по горите провежда. Само от старта на последната кампания, която започна в началото на юли и е свързана с пожароопасния сезон, до момента са се включили повече от 1300 деца от цялата страна.
Днес и утре форумът ще продължи с дискусии и обмяна на добри практики и предложения за нови методи и подходи за подобряване на дейността.
Още по темата
- Враца стана домакин на най-голямото бизнес събитие в Северозападна България
- Горски педагози от СЗДП представиха авторски демонстративни занимания на Европейския конгрес по Горска педагогика в Юндола
- Кошер - среща на най-интересните идеи, хора и бизнеси!
- Камала Харис се готви да поеме партията: Демократите се събират в Чикаго, за да я номинират