Топлинната вълна продължава да се разпростира над страната и над цяла Източан Европа. Температурите са с до 10 - 12 градуса над климатичната норма и е много горещо. Това е типично лято, единствено твърде дългия период на горещо време прави това лято по-различно от предишните. То ни напомня на лятото на 2012 година, когато през месец юли, в района на София, имаше 28 дни с температури над 31 градуса, а в няколко последователни дни температури бяха и над 35 градуса.

Тази годна юли прилича на онзи юли, но вероятно няма да успеем да подобрим поставения тогава рекорд от 25,7 градуса средноденонощна температура за района на София. В момента този показател е 23,6 градуса. Все пак ще направим разбор като измине месецът.

Какво ни чака в следващите дни? 

До петък времето ще бъде много горещо, като в сряда и четвъртък можем да измерим и най-високите температури през това лято - до 42, 43 градуса на места в страната - по поречеието на Дунава и в Източна Тракия.

Слабият вятър от североизток не позволява температурите да достигат до рекордно високи стойности. Много е горещо, но все пак прагът е 40 - 42 градуса. 

Вероятно тази тенденция ще се запази и макар и много горещо няма да подобрим рекорда от 1916 година - 45,2 градуса в Садово, Пловдивско.

В петък започва промяна, която ще се реализира по съществено в събота и неделя, когато очакваме известно захлаждане и създаване на условия за образуване на купесто-дъждовна облачност и гръмотевични бури на много места в страната. 

Различните прогностични модели се разделят по въпроса колко ще вали и колко ще се понижат температурите, но все пак ще има известно захлаждане, повече на запад и по високите западни полета. 

С внимание в събота и неделя, защото при такава синоптична обстановка могат да се образуват и мощни гръмотевични бури с шквалови явления, проливни валежи и градушки. В петък на заседанието на Синоптичната комисия ще имаме повече яснота за тези процеси в почивните дни.

Другата седмица, около средата, ще има известно захлаждане и възможност за валежи, но трябва да мине малко време, за да уточним какво точно ще се случи. 

Независимо от разитието на времето в края на седмицата, ясно е, че този юли ще е един от най-горещите през последните 30 години, и един от най-горещите въобще. Задено с горещото време от юни, това ще оформи лятото на 2024 година, като едно от най-горещи лета въобще.

Разбира се, трябва да изчакаме и месец август, тъй като той е типичен летен месеца, за да се оформи характера на цялото лято.

Това е положението на изток в европейския континент, като горещото време се разпростира далеч на североизток, чак до Украйна и Европейска Русия. Този модел на атмосферната циркулация е доста траен и ще продължи поне до края на юли.

На запад, нещата са по-различни. Там температурите са около нормалните за юли, даже с два - три градуса по ниски от обичайните.

Идва и началото на олимпиадата, а времето е важно за всички видове спортове, които ще се провеждат на открито. За момента, нещата изглеждат нормално, не се очаква много горещо време, това ще е от полза за спортистите.

Глобалната приземна температура остава без промяна - 14,5 градуса, показва специолизираният сайта temperature.global, който изчислява средната световна приземна температура на базата на данните от над 70 хиляда автоматични станции пръснати по целия свят.