Пикът на горещата вълна отмина, постепенно температурите ще се понижават до доста по поносими стойности. В комбинация със захлаждането ще има и валежи от дъжд, гръмотевични бури и дори градушки. Това ще е добре дошло, заради огромните пожари, които все още бушуват в страната. Очакваните валежи ще подпомогнат тяхното гасене, но пожароопасната обстановка се запазва, защото лятото продължава.

Независимо, че температурите се очаква да се понижат, все още си остава топло и горещо в следобедните часове, особено в низините на страната. Но вече няма да видим стойности от 39 - 42 градуса.

Днес, петък, все още остава горещо, макар с два - три градуса температурите да паднат, следобед ще са до 38 градуса в низините. Ще се развива и купесто-дъждовна облачност и на места следобед ще има гръмотевични бури. 

В събота и неделя съществена промяна няма да настъпи, ще продължи слабото понижение на температурите, възможността за валежи и гръмотевици остава висока, особено в следобедните часове над западните и планинските райони.

В понеделник нестабилната атмосфура ще запази своя характер и отново ни очакват гръмотевични бури и превалявания. Къде точно е трудно да се каже, затова трябва да се следят краткосрочните прогнози.

По-нестабилният характер на атмосферата ще продължи и през останалите дни от следващата седмица. Това означава, че температурите ще се понижат още, особено в четвъртък и петък, когато и над централните и източни райони на страната се очакват съществени валежи и гръмотевични бури, заради център на ниско нялагане над Черно море. Това означава, че над Черноморието времето ще се влоши във втората половина на следващата седмица, ще има валежи, температурите ще се понижат до доста по-ниски стойности. Между 22  и 27 градуса.

По-ниски температури се очакват над цялата страна, особено изявено още е захлаждането по високите полета на Западна България.  В района на София в четвъртък и най-вече в петък температури над 20 градуса. 

Синоптичните модели се разминават по отношение на температурите - европейският дава по-ниски температури, докато американския показва по-високи дневни температури. Разликата е до три - четири градуса. Но обосновано можем да заключим, че големите жеги са зад гърба ни.

Европейският континент остава разделен на две - гореща източна част и по-хладна западна. Но в следващите десетина дни повече хлад ще се спусне и към югоизточните райони на континента и температурите ще се нормализират.

Няма да се сбъднат мрачните прогнози, които четохме из медиите, че видите ли, летните олимпийски игри в Париж ще бъдат затруднени от климатичните промени - горещо време. Тук е мястото да кажем, че според синоптичните модели към днешна дата, олимпийските игри в Париж ще преминат по-скоро при по-хладно време, отколкото горещо. Така че времето няма да пречи на спортистите да се изяват и да ни доставят удоволствието от всички дисциплини на открито.

Независимо от силната гореща и продължителна вълна, която натисна Източна Европа, това е локално събитие и не се отразява на общата глобална приземна температура. Тя остава стабилна и непромемена от предишната седмица 14,54 градуса. Това показват данните на специолизирания сайт за нейното измерване temperature.global, чийто данни ние следим, за да видим, дали опасенията за сериозно и извънредно затопляне, които четем по медиите, се потвърждават и от измерванията. На този етап те не се потвърждават.