Трафик, задръствания, безкрайни ремонти и избори – това накратко е годината на Варна. Тя завършва с нов кмет и надеждите на мнозина трафикът, ремонтите, задръстванията и мръсотията в града да останат спомен...

Безспорно най-голямото събитие на 2023-та във Варна е драматичната смяна на местната власт, случила се през ноември, но започнала доста преди това.

Всъщност политическата година във Варна мина под знака на крещящ антагонизъм между иначе коалиционните партньори на национално ниво.

Ако ПП-ДБ и ГЕРБ управляват страната в макар и крехка, но стабилна не-коалиция, тук във Варна те са непримирими врагове. И няма никакви изгледи това да се промени. Тук сглобките са различни, партньорите са още по-компромисни (и някак нелогични на пръв поглед), а общата им цел – да детронират ГЕРБ.

И макар че ПП-ДБ успяха да се наложат с избора на кмет на Варна, както и на двама районни кметове (на „Одесос“ и „Приморски“), като че ли ще им е много трудно да наложат думата си в Общинския съвет, където властват други правила.

Но да се върнем назад.

Парламентарните избори и една от големите грешки на ГЕРБ във Варна

В началото на април България избра поредния парламент, засега последен. Във Варна ГЕРБ регистрира един от най-добрите си резултати в страната, но остави горчив вкус дори и сред своите симпатизанти.

Защото варненското явление в парламента стана Славена Точева. Мнозина все още се питат демонстрация на власт ли бяха нейните над 10 000 преференции, рекордни за страната. Или проява на чиста глупост – да заложиш на кандидат на избираемо място, като демонстративно концентрираш зад него човешки (и вероятно финансов) ресурс.

Така или иначе, факторът „преференция“ изигра жестока шега на ГЕРБ.

И Славена Точева се превърна в един прецизно режисиран... автогол.

Вече никой не можеше да спре упорито тиражираните слухове за нейния социален и финансов покровител Данаил Славов, по прякор Дънката -бизнесмен и строителен предприемач, както и за неговото влияние над местната власт и над кмета на Варна Иван Портних.

Всъщност, точно Славов стана „невидимият“ кмет на Варна в съзнанието на доста хора, макар и друг да носеше това прозвище – не съвсем справедливо. И тъй като малцина са виждали Дънката на публични места, а легенди най-лесно се раждат около хората в сенките, слуховете растяха лавинообразно. Колко от тях са верни – можем само да предполагаме.

Ремонти до дупка

И започнаха ремонтите... Повсеместни и безкрайни. Иначе необходими и планирани. Но закъснели.

Кметът на Варна обясняваше закъснението със спрените от правителството на Кирил Петков финансови средства за Варна, но варненци не се интересуваха от подобни аргументи, макар и до голяма степен основателни. Защото ремонтите се точеха, бяха зарязвани за седмици от фирмите изпълнители, изглеждаха зле организирани, некоординирани, дори саботирани… Причиняваха хаос и задръствания, прах и мръсотия. И сериозно безводие в много части на града – заради също закъснелия ВиК проект.

Лятото на ремонтите. И на ремонтните скандали

А на този фон течаха други, личностни битки – за ресторантски шатри, за курортни бараки, за коли в Морската градина, за договори и назначения, за уволнения.

Главният  архитект на Варна Виктор Бузев беше изненадващо отстранен от длъжност през април, малко след парламентарните избори с мотив

Липса на визия за развитието на Варна.

Впоследствие обаче стана ясна истинската причина – Бузев е издал разрешения за бараките в курорта „Златни пясъци”, както и за шатрите до ресторант „Хоризонт” в Морската градина – все тръни в очите на Портних.

Точно около тях обаче бяха построени и двете предизборни кампании на ГЕРБ-Варна. На парламентарните избори се говореше предимно срещу бараките на Златни пясъци, обслужвани най-вече от привърженици на Демократична България, а на местните – срещу шатрите до ресторанта на фамилия Коцеви, за които тепърва предстои да разберем дали ще бъдат премахнати. Или пък съдът ще реши друго.

Варненският бизнес – незаобиколимият фактор в местната политика

Кампанията за местните избори започна с изненада. Появи се нова формация на варненския политически небосклон – Варненският бизнес си потърси алтернатива за управление на града и се обедини в коалиция „Алтернативата на гражданите“.

Първоначално всички подценяваха новата формация, но всъщност тя се оказа с важна роля за смяната на властта.

Благодарение именно на нейното влияние кабинетът на варненския кмет се сдоби с нов обитател – Благомир Коцев.

А в кабинета на председателя на Общинския съвет стои варненският бизнес в лицето на Христо Димитров, собственик на една от най-големите строителни компании в страната.

И ако в национален мащаб подкрепата за ПП-ДБ спада, но управлението им е стабилно заради не-коалиционните партньори от ГЕРБ, във Варна властта вече е в ръцете точно на ПП, а не-коалиционните им партньори са Алтернативата, БСП и дори Възраждане, а ГЕРБ са в изолация и в следващите 4 години ще бъдат местната опозиция.

Няма да се връщаме подробно на местните избори, все пак бяха твърде скоро.

Но след тях само за месец се случиха няколко важни неща.

Славена Точева вече не е депутат. Тя напусна парламента, като оставката ѝ беше поискана лично от Бойко Борисов. А самата тя се аргументира със загубата на ГЕРБ на местните избори във Варна, като пое отговорността за провала. Каква е била ролята на г-ца Точева в изборните процеси? – надяваме се да разберем.

Административният Съд обяви за нищожно разрешението за беседките до ресторант Хоризонт – онова разрешение, подписано от Виктор Бузев като главен архитект на Варна. Решението на съда подлежи на обжалване, така че сагата продължава.

Едно друго съдебно решение обаче е окончателно – Виктор Бузев е онстранен незаконосъобразно, така се произнесе Върховният административен съд и с този акт постави новите управляващи на Варна пред дилема. Дали Бузев ще се върне на бял кон в общината или ще бъде „отказан“ от някого – също предстои да разберем.

Преди дни беше окончателно освободен и един от основните заместници на Портних – строителният зам.-кмет Христо Иванов. Акт, очакван от мнозина, но случил се в момент на продължаващи ремонти в града, които все така изглеждат хаотични и неоганизирани. А общината няма нов зам.-кмет по инфраструктура, който да организира и поема отговорност.

Да не забравим и бедствието, с което започна мандатът на Благомир Коцев. Ураганът Фредерико връхлетя Варна и отмина за 48 часа, но градът остана в бедствено положение десет дни.

Екстремно начало за новия кмет на Варна, който тепърва ще се доказва на варненци.

Още в първия месец, откакто пое управлението на Варна, Благомир Коцев получи сериозна помощ от централната власт. Обещание за 100 млн. лв. от правителството за града ни, впоследствие гласувани от парламента. Средства, отдавна очаквани във Варна. Милиони, за които се работеше в последните години, но сякаш всичко и всички бяха срещу управлението на Портних,

за когото времето ще се произнесе какъв точно кмет е бил.

ГЕРБ-Варна всъщност има основания да претендира и за авторство на много от проектите, които предстои да бъдат изпълнени или завършени, както и за част от заслугите за тези средства.

В края на 2023-та година е все още твърде рано за ласкави оценки на Багомир Коцев и ПП-ДБ, макар да личи различният стил на управление и желанието нещата да се получат.

Пълното отрицание на последните 10 години също не са от полза за никого.

Защото Варна е била и е все така красива. Такава ще бъде и при този кмет. Един град до морето, който винаги е бил и ще бъде прекрасно място за живеене, въпреки внушенията от последните години.

А дали отново ще стане „Най-добрият град за живеене в България”..., времето ще покаже.