Руският опозиционер Алексей Навални заяви днес, година след ареста си, че и за секунда не съжалява, че се е върнал в Русия, предаде Франс прес.

"Направих го, не съжалявам и за секунда", написа той в социалните мрежи по повод борбата си срещу Кремъл и завръщането си в страната въпреки вероятността да бъде арестуван след месеци на възстановяване зад граница заради отравяне.

"След една година затвор ви казвам това, което изкрещях на тези (които ме подкрепяха тогава) пред съда: не се страхувайте", добави опозиционерът, чиито послания се разпространяват редовно в социалните мрежи.

Постът му днес, 17 януари, е придружаван от негова снимка в затворническа униформа в компанията на съпругата му Юлия.

Навални се изправи днес отново пред съда, този път за разглеждането на две негови жалби срещу затворническата администрация. В заседанието на съда в Петушки, в руската Владимирска област, където излежава присъдата си, Навални се включи чрез видеоконферентна връзка.

Зад решетките Навални станал „шивачка”

Той беше арестуван на 17 януари миналата година на летище в Москва след завръщането си от лечение в Германия, след като беше отровен в Сибир през август. Опозиционният лидер обвинява за това президента на Русия Владимир Путин. Русия никога не започна разследване на този опит за убийство, като заяви, че няма никакви признаци за това и обвинява Берлин, че не й е предоставил медицинските анализи на опозиционера.

Навални беше осъден на две години и половини затвор по обвинение в измами, което той определя като политически мотивирано. Присъдата предизвика порой от критики.

Навални каза, че в затвора е категоризиран като терорист

Арестът на Навални преди година беше последван от големи протести, но властите бързо ги разпръснаха. След това неговото движение беше обвинено в екстремизъм и забранено. Опозиционери, медии и неправителствени организации, смятани за критични към Кремъл, бяха подложени на засилваща се вълна от репресии.

Навални е обект и на друго обвинение - в екстремизъм, което би позволило задържането му в затвора в продължение на години, отбелязва АФП. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук