На 5-ти октомври в Плевен се състоя откриването на инициатива, организирана от Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България, с подкрепата на Националната мрежа за децата под надслов „Правосъдие в бъдещето – прокурори и ученици говорят за право“.

На срещата присъстваха главният прокурор на Република България Иван Гешев, председателят на АПБ Владимир Николов, председателят на Камарата на следователите в България Петко Петков.

Пред журналисти, главният прокурор Иван Гешев каза, че държавата е длъжник на гражданите по отношение на темата за пътно-транспортните произшествия.

„Както знаете, на българските пътища се води война и загиват десетки и стотици граждани, а още повече получават тежки наранявания, което е срам за българската държава“. Той отбеляза, че след работа с деца в редица училища в страната, на които предстои да получат свидетелства за правоуправление, е отчетен между 10 и 20 % по-малък ръст на различни ПТП с млади водачи.

„Семейството и образованието са изключително важни, но те предполагат една дълга работа, не толкова на съдебната власт, а на държавата и на компетентните институции. Понеже някои питат, защо се занимава Прокуратурата с „нещо“, това е защото някой трябва да се занимава, а държавата и институциите й са абдикирали от задълженията си, a ние имаме възможност да правим някои неща в интерес на българските граждани и ги правим“.

Относно отказ на прокурор да бъдат задържани двама полицаи, които са  станали свидетели на катастрофата на околовръстното шосе край София, за която е обвинен Димитър Любенов, Гешев каза:

„Тук пак опираме до правосъзнание, защото то означава най-малкото информираност за правото и правните норми. Това твърдение, мисля, че е на министъра на вътрешните работи, ако той го е казал, не кореспондира със законодателството в страната и с фактите по делото.

Не го твърдя аз, вчера има подробно съобщение на сайта на Софийска градска прокуратура“.

Главният прокурор обясни, че задържането за 24 часа от служител на МВР по закона за МВР, е само и единствено в правомощията на МВР и прокурорът няма такива правомощия, т.е. не може да забрани такова нещо или да разреши, и изобщо няма участие в  тази процедура. „Явно някой е подвел министъра на вътрешните работи и му е предоставил невярна информация".

Това каза Иван Гешев, като обясни, че има отделно досъдебно производство за престъпление по служба, в което се разследват действията на полицейските служители, а другото е за престъпление срещу транспорта.

Във връзка с разследването на катастрофата в Шумен, където изгоря автомобил, веществено доказателство, на охраняем паркинг на МВР, главният прокурор Иван Гешев каза: „Аз нямам съмнение в работата на колегите прокурори от град Шумен, но имам индикации за проблеми в други право-охранителни институции.

Дали е издържало обвинението или не, никога не съм си позволил да коментирам съдебните решения, въпреки интерпретациите в някои сайтове. Колегите работят с доказателства, които са събирани от МВР. Не обвинявам никой и не оправдавам никой, защото не съм запознат с делото, а за това, че на паркинг на МВР изгаря веществено доказателство има също досъдебно производство. Но фактът, че при направен полеви тест показва наличие на наркотици, а после кръвната проба показва, че няма наркотици, предвид двете съвпадения, е притеснителен“, каза Гешев.

На въпрос на Дарик радио относно възможностите за повишаване на активността и включване на гражданското общество в процеса на регистриране на нарушения или инциденти на пътя, главният прокурор каза:

„За съжаление, това е работа на държавата и на държавните институции, а ако за радост все пак някой се интересува от тази тема, това са неправителствените организации. Предвид това, че държавата почти не функционира, Прокуратурата ще подкрепи гражданското общество и НПО с експертиза и с каквото можем в рамките на своите правомощия по тези проблеми.

Срам е за българската държава да не може да реши проблем, за който има работещи модели в Швеция и в други държави. Моделите са ясни, просто трябва да ги приложиш“, каза Иван Гешев.

Относно последствията от закриването на специализираните съд и прокуратура, той отбеляза още: "Неслучайно казвам, че през последните 5,6,7 месеца няма разбита една организирана престъпна група. Не, че няма задържани количества наркотици. Но важното е не да задържиш едно количество наркотици, като теоретично понякога една група поръчва на някой служител да „удари“ друга група и се отчита някаква дейност. Важна е мрежата. В момента наркотиците заливат улиците. Можеш да си купиш наркотици по-евтино, отколкото да си купиш алкохол и от там нататък да си караш дрогиран и от там нататък вече никой не е в безопасност".