Гърция има алтернативни планове, които може да бъдат приложени веднага, ако Русия спре доставките на природен газ, заяви министърът на околната среда и енергетиката Костас Скрекас на Седмия икономически форум в Делфи, предаде АНА-МПА.

Някои от плановете включват добавянето на ново плаващо съоръжение за втечнен природен газ на терминала в Ревитуса, край бреговете на Атика, което ще бъде завършено в рамките на 6-10 седмици, операторът на газопреносната система ДЕСФА проучва възможността за сключване на едногодишни договори за наем на кораб, а също така Гърция обмисля складиране на природен газ в Италия, с която е свързана чрез Трансадриатическия газопровод (ТАП), посочи той.

Франция публикува указ за възможно спиране на газа за някои потребители в случай на прекъсване на руските доставки

Разширяването на Ревитуса и новото плаващо съоръжение за втечнен природен газ на пристанището Александруполис ще позволят да се постигне пълна независимост от руските газови доставки, подчерта министърът.

Въпреки че Гърция не чака Европейския съюз и е субсидирала енергийни сметки на обща стойност 1,5 милиарда евро (в допълнение към други 800 милиона евро, осигурени от Държавната енергийна корпорация), Европа все пак трябва да предприеме съвместни действия, отбеляза той.

ЕС одобри пети пакет санкции срещу Русия

Що се отнася до използването на базираните на лигнит електроцентрали, министърът заяви, че стратегията за за извеждането им от експлоатация не се е променила.

Ако е необходимо и финансово жизнеспособно, централите Мелити и Агиос Димитриос 5 могат да останат в експлоатация до 2025 г. Що се отнася до новия блок Птолемайда 5, работещ с лигнитни въглища, ако е финансово жизнеспособен, той може да остане в експлоатация до 2028 г., обясни министърът.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм