Финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Групата на седемте (Г-7) обсъдиха в четвъртък вечерта създаването на картел от купувачи, който да контролира цената на руския петрол. Ръководителят на Министерството на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви това пред репортери.
Кишида ще предложи на Байдън срещата на върха на Г-7 да се проведе в Хирошима
"Необходим е голям картел. Може би ЕС сам по себе си не е достатъчен", каза тя пред "Уолстрийт Джърнал". "Появи се идеята за санкции, вторични санкции. Алтернативен подход би могла да бъде идеята за мита вместо ценови тавани".
Според министъра картелът може да определи таван на цената на руския петрол. По този начин, смята Йелън, партньорите ще могат да намалят приходите на Русия, без да натоварват "твърде много световната икономика".
ЕК очаква възможно най-бързо ЕС да прекрати зависимостта си от вноса на руски горива
"Целта е да се гарантира, че част от руския петрол ще навлезе на пазара, за да се запазят ниски световните цени и да се избегнат неоправдани отрицателни последици", каза тя и добави, че този ход може да предизвика "стагфлационни сътресения".
"Финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-7 не успяха да постигнат консенсус в четвъртък относно естеството на потенциалните ограничения върху вноса на руски петрол", заяви Йелън след първия ден от двудневната среща в хотел "Петерсберг" в Кьонигсвитер, близо до Бон.
Германски вестник: Руският петрол не спира да влиза в Европа, макар и тайно
Тя заяви, че американската страна е представила предложение за налагане на мита върху вноса на руски петрол, за да се ограничат приходите на Москва, като същевременно се запази обемът на енергийните доставки от Русия. В същото време представители на европейските страни се стремят да въведат постепенно ембарго до края на годината. Според Йелън купувачите на руски петрол могат да сключат споразумение, според което няма да купуват гориво на цени, по-високи от определено ниво.
Тя смята, че подобна инициатива би била успешна, ако към нея се присъединят възможно най-много държави. "Нищо не е изкристализирало като очевидна стратегия", каза министърът, цитиран от Ройтерс. Йелън подчерта, че през първия ден от срещата не е имало много дискусии относно механизмите за намаляване на приходите на Русия от износа на петрол за Европа, но интересът към предложението е бил голям.
По-рано агенцията съобщи, че страните от Г-7 са решили да предоставят финансова помощ на Украйна в размер на 18,4 млрд. долара. Американският министър отказа да потвърди цифрата, но подчерта, че отпуснатите средства надхвърлят 15 млрд. долара.
Русия е готова да отвори украинските пристанища, ако санкциите бъдат преразгледани
Шестият пакет от санкции срещу Русия, предложен от Европейската комисия (ЕК), включва проект за отложено петролно ембарго: предлага се забрана на вноса на суров петрол от Русия шест месеца след влизането в сила на пакета, а на вноса на петролни продукти - от 2023 г. В същото време ЕК предложи да се позволи на Унгария и Словакия да купуват руски петрол до края на 2024 г. Според източниците Европейската комисия вече е трябвало да смекчи редица свои предложения относно сроковете, параметрите и възможните изключения от петролното ембарго.
Унгария се противопоставя на петролното ембарго и е подкрепена от редица други страни, които смятат, че вредите от тази мярка ще бъдат катастрофални за Европа.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм