Светът отбелязва 10 години от атентата срещу редакцията на сатиричното издание „Шарли Ебдо“ в Париж. На 7 януари терористи от „Ислямска държава“ убиха 12 журналисти, сред които най-добрите карикатуристи на списанието. Двама маскирани и свързани с Ал Кайда въоръжени лица с автомати нахлуха в тогавашните офиси на „Шарли Ебдо“. По-късно стана ясно, че нападателите искали да отмъстят за пророка Мохамед близо десетилетие след като атеистичният и често провокативен седмичник публикува карикатури, осмиващи пророка.
Атентатът се превърна в първата голяма атака от този тип, които след това продължиха да парализират Европа. Малко по-късно – през ноември 2015 г., отново в Париж, се случи и атаката в „Батаклан“, която беше една от най-кървавите през последните десетилетия.
Освен темата за тероризма, „Шарли Ебдо“ повдигна и въпроса за свободата на словото, която и до днес вълнува Франция. Тогавашният президент Франсоа Оланд днес си спомня със сълзи на очите, какви гледки са видели парижани.
След този атентат се ражда и слоганът Je suis Charlie (бел. ред. Аз съм Шарли), който е символ за емпатия и солидарност към жертвите на терористичния атентат.
Президентът на страната Еманюел Макрон и столичният кмет Ан Идалго ще водят възпоменателните церемонии, които включват запазване на едноминутно мълчание и полагане на венци на мястото на атаката.
Снимки: Гети
По повод годишнината списанието публикува специално издание, на чиято корица е изобразен мъж, седнал върху приклада на пистолет, пред надписа „Неуязвим!“.
„Днес ценностите на „Шарли ебдо“ - като хумор, сатира, свобода на изразяване, екология, секуларизъм, феминизъм и др. - никога не са били толкова застрашени“, се казва в редакционна статия.
За мюсюлманите всяко изображение на пророка Мохамед е богохулно.
Критиците на "Шарли" го обвиняват, че е била премината границата и е застъпена сферата на ислямофобията. Списанието отрича това и твърди, че осмива всички религии, включително християнството.