Работниците в сектори като транспорт, енергетика, образование, събиране на отпадъци и селско стопанство планират да се присъединят към призива на френските профсъюзи за "междупрофесионална" стачка този вторник.

В резултат на това във вторник ще стачкуват не само работниците в рафинериите и в най-голямата френска атомна електроцентрала "Гравелин", но и работници от други професии в цялата страна. Служителите на френските железници SNCF обявиха намерението си да се присъединят към стачките във вторник. Очаква се планираните стачки да доведат до "сериозни смущения" в движението на влаковете, като в някои региони ще бъде засегнат "всеки втори влак", заяви заместник-министърът на транспорта Клеман Бон пред телевизия France Inter.

Много учители, ученици и други служители в средните училища, гимназиите и университетите също ще отсъстват във вторник. Sne-FSU, най-големият профсъюз в средното образование, обяви на своя уебсайт, че ще се присъедини към общата стачка в цяла Франция, за която настоява Общата конфедерация на труда (CGT), за да поиска увеличение на заплатите в условията на глобална инфлация.

Мобилизация се провежда и в секторите на здравеопазването и селското стопанство. Профсъюзът на здравния сектор CFDT-Santé също призова на своя уебсайт около 200 000 работници в частни клиники и старчески домове да стачкуват "за преговори за нова класификация и достойно заплащане".

В съобщение за пресата от понеделник профсъюзът на фермерите в региона Pays-de-la-Loire, Confederation paysanne de Maine-et-Loire, също призова своите членове да се присъединят към протестите за заплащане на труда. 

С оглед на продължаващата стачка за увеличение на заплатите на служители  в петролни групи френското правителство изпълни заплахата си да пристъпи към принудително връщане на работа(т. нар реквизиране) на някои от тях в склад  за горива на „Есо- ЕксънМобил“ (Esso-ExxonMobile) в северозападната част на страната, предаде Франс прес.

"Във връзка с подновяването на стачката на част от персонала в Пор-Жером  в Нормандия правителството започва да реквизира служители, които са от ключово значение за функционирането на склада", заяви пред АФП министерството на енергийния преход.

Следователно малцината служители, които играят ключова роля за деблокирането на горива от резервоарите, ще бъдат принудени да дойдат на работа под заплахата от наказателни санкции. 

Въпреки тази заплаха, която премиерката Елизабет Борн "размаха" за първи път вчера, стачкуващите решиха рано тази сутрин да продължат протестите си, удължавайки кризата с недостига на гориво, обхванала цяла Франция.

Освен складовете за горива шест от седем френски рафинерии стачкуват днес: четири на "ТоталЕнержи" (TotalEnergies) и две на "Есо – ЕксънМобил". 

Стачката в рафинериите на "ТоталЕнержи" продължава от две седмици и придобива все по-голям мащаб. 

Основните искания на стачкуващите са за увеличение на заплатите с оглед на бушуващата инфлация и свръхпечалбите на петролните компании от скока на цените заради войната в Украйна. Националната федерация на работещите в мините и енергетиката към Общата конфедерация на труда (Се Же Те - FNME-CGT) в "ТоталЕнержи" иска увеличение от 10 на сто на заплатите за 2022 година спрямо полученото в началото на годината повишение от 3,5 на сто.

С продължаването на стачните действия служителите рискуват брутален епилог с принудителното връщане на работа на някои от тях, за да заработят отново заводите, както при паметния прецедент през 2010 година при президентството на Никола Саркози.

Заради липса на доставки около 30 на сто от бензиностанциите  във Франция останаха на сухо вчера вечерта. 

От северната до южната част на страната се повтаряха едни и същи сцени: затворени бензиностанции, безкрайни опашки, по-високи цени и шофьори с много лошо настроение.

В понеделник бе подписано споразумение за заплатите от две синдикални организации , но не и от Се Же Те, който е в основата на стачката, припомня АФП.

В случай на реквизиране на служители, ще се обърнем към съда, за да го анулира“, предупреди Ерик Селини, координатор на Се Же Те в "ТоталЕнержи", а представителите на синдиката в "Есо-ЕксънМобил" осъдиха "оспорването на правото на стачка". 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм