По традиция, да датираща от 2007 г. насам, по случай Деня на Съединението - 6 септември, честван и като Ден на селото, в с. Типченица, община Мездра се проведе XVI Фолклорен фестивал „Типченица пее“. Организатори бяха Кметство Типченица и НЧ „Съзнание-1899“, с подкрепата на Община Мездра и на спомоществователи.

Фолклорният празник започна с водосвет за здраве, отслужен от енорийски свещеник отец Васил Николов, след което с понасяне на венци и цветя пред войнишкия паметник в центъра на селото и едноминутно мълчание беше почетена паметта на 57-те типчени, загинали във войните за национално освобождение и обединение.

Приветствия отправиха кметът на Типченица Георги Димитров, заместник-кметът на Община Мездра Нели Минева и председателят на НЧ „Съзнание-1899“ Елеонора Георгиева.

Сред гостите на фестивала бяха кметът на община Мездра Иван Аспарухов, народният представител Красен Кръстев, заместник-кметът на общината Борислава Христова, кметове и кметски наместници на населени места.

„Изключително ми е приятно, че днес, на празника на нашето село, за 16-а година отново сме заедно, каза в словото си Елеонора Георгиева. Напук на времето, напук на трудностите, напук на сложната политическа обстановка у нас и в чужбина.

Съединени, както ни завещаха дедите ни, загинали по бойните полета. Обединени от магията на българския фолклор. Защото ние сме длъжни да пазим българщината и Фолклорният фестивал „Типченица пее“ е един прекрасен начин да покажем на всички - и най-вече на нашите деца - българските традиции във фолклора, в певческото и танцовото изкуство.“

Музикален поздрав към жителите и гостите на Типченица отправи Фолклорна група към НЧ „Съзнание-1899“ с художествен ръководител Любомир Гешковски.

В тазгодишното издание на фестивала, което, за разлика от миналата година, нямаше конкурсен характер, взеха участие над 200 самодейци - певци, танцьори и музиканти, от 12 населени места в областите Враца, София и Монтана. На сцената се изявиха 9 читалищни и пенсионерски певчески групи и танцови състави, 2 дуета и 11 индивидуални изпълнители от София, Ботевград, Борован, Добролево, Игнатица, Лик, Ребърково, Скравена, Спанчевци, Типченица, Трудовец и Царевец.

Всички участници получиха грамоти за обогатяване и съхраняване на българския фолклор.

Гост изпълнители на „Типченица пее 2024” бяха Ансамбъл „Мездра“, родопската народна певица Светла Дукатева, Оркестър за автентичен фолклор „Родопски ритъм“ и музикантът Цветомир Дамянов.

Както подобава, кметът на Типченица Георги Димитров, чийто родови корени са от смолянското село Гела̀, врътна, пременен в родопска носия, две чевермета, гарнирани на трапезата с марковите вина на Винарна „Типченица“.