Искането за второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е входирано още през миналата година, но плащането не е извършено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да направим и Пътната карта за климатична неутралност е една от тези реформи. Това обясни на брифинг в Министерския съвет (МС) служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.
Това решение стана причина за снощния скандал в последния работен ден на парламента и в крайна сметка не беше прието.
“При това положение финансовата корекция само по Пътната карта ще бъде 266 млн. евро”, каза още Петкова.
Тя поясни, че това е повече от 30% от заявеното второ плащане по ПВУ, което е 653 млн. евро. Второто решение, внесено в Народното събрание , е свързано с мандата на служебния кабинет да продължи преговорите с Европейската комисия. От думите ѝ стана ясно, че може да се наложи България да връща част от парите по първото плащане, защото всяко неизпълнение на реформа се оценява.
“България е единствената държава, която няма глава Repower и средствата по нея са в размер на 479 милиона евро. Всъщност това беше идеята Народното събрание да даде мандата на служебното правителство, за да продължи преговорите и промените в плана, както и приемането на глава Repower да бъдат фак до края на 2024 г. Европейската комисия се нуждае от време за вътрешно съгласуване както и съвета да бъдат трети и тези промени и това отнема около два месеца.
Предвид и празниците в края на годината, най-късно трябва да бъдат изпратени промените 15 и 20 октомври, за да успее комисията да приеме промените по плана и България са не загуби средства”, допълни Петкова.
Финансовият министър заяви, че ако не се получи финансиране по Плана, средствата трябва да бъдат осигурени от националния бюджет.