Документалният филм за войната в Украйна със заглавие „От другата страна“ ще бъде представен в Плевен на 18 септември 2024 г. /сряда/, от 17:00 часа, в зала „Катя Попова“.
Премиерата пред плевенска публика е по инициатива на председателя на Общински съвет – Плевен, доц. д-р Иван Малкодански и Сдружение „Фото художници“ в града. Вход свободен! След прожекцията ще има възможност и за среща-дискусия с екипа на филма.
Филмът е един различен разказ за войната в Украйна, сниман в Русия, Донецк и новозавладените територии. Действието се развива през месец април 2023 г. Журналистът Мартин Георгиев е допуснат от другата страна на фронта в Украйна. Той вече е ходил в Одеса, Николаев и Киев, в началото на войната, когато всички украинци бягат в обратна посока. И още тогава поисква да види и другата страна – Русия, Донецк, а защо не и Мариупол. Допускането му изглежда невъзможно, но точно една година след началото на конфликта той получава виза и акредитация, след което прекарва две седмици от „другата“ страна. Така става и единственият журналист, който е бил и в Украйна, и в Русия, докато между тях се води война. Нещо повече - със сигурност е и последният чужденец, посетил централата на Частната Военна Компания „Вагнер“ преди метежа на Пригожин и последвалата му смърт.
Първият за 2024 г. Международен филмов фестивал Best Film Awards, с рейтинг в американската ранг листа IMDb, отличи „От другата страна“ с приза „Най-добър игрален документален филм“. Второто отличие е в абсолютната категория GOLD, където лентата има почетна награда и е заедно с големия победител в тази графа. Филмът печели приза в конкуренция с още 20 филмови документални ленти от цял свят.
Международният фестивал на независимото кино в Ливърпул, „преся“ 1300 филма от цял свят и класира „От другата страна“ на финала в своя конкурс преди месец. Оказа се, че това е единственият български филм в този конкурс.
В официалната селекция „От другата страна“ беше и на филмови награди за независимо кино в Ню Йорк, а в разгара на лятото и полуфиналист на два международни филмови форума - за автори на филми в Чикаго и за документални филми в Истанбул.
Наскоро „От другата страна“ получи поредното си международно признание, както и номинация за награда от филмовия фестивал в Торонто. В началото на месец юли това стана факт. Филмовата академия, раздаваща канадските „ОСКАРИ“, прати документалния ни филм на официалната церемония в Канада. Лентата е финалист с общо 17 филмови продукции в категорията „Най-добър международен документален филм“. Фестивалът приключва ден преди прожекцията в Плевен /на 18 септември/.
Екипът на „От другата страна“:
Николай Русакиев – режисьор. Роден е през 1970 г. Завършва НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“ и „Класическа филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Сценарист в студентското предаване „Ку-ку“ и в „Каналето“, режисьор на телевизионните предавания „Хъшове“ и „Шоуто на Слави“. Режисьор и продуцент на телевизионните предавания „Горещо“, „Отечествен фронт“, „Карбовски директно“, „Изгубени в България“, „Dikoff“, „Кошмари в кухнята“ (два сезона), „Ничия земя“ и документалната поредица „Неразказано в историята“.
Мартин Георгиев – журналист. Има над 20 години опит в електронни и печатни медии. В момента е кореспондент на Нова телевизия. През 2017 и 2019 г. е на първа линия по време на антиправителствените протести в Букурещ, събрали на пл. „Виктория“ над 250 000 души за една вечер. Отразява антибългарските протести и в Скопие. Номиниран е за телевизионните награди „Свети Влас“ през 2021 г. Носител е на наградата „Златно перо“ на Съюза на българските журналисти за 2021 г. Автор е на документални филми, сред които за изчезналата авиация на България, за готовността на Българската армия за война, както и на филм за плачевното състояние на БДЖ. В продължение на седмици след унищожителното земетресение в Южна Турция прекарва сред руините, погубило десетки хиляди души. Работил е като военен кореспондент в първите дни на военния конфликт в Украйна – Одеса, Николаев, Киев... Единственият български журналист допуснат и от другата страна на фронта в Донецк. Член е на АЕЖ – България.