От 29 юни до 3 юли град Видин ще е център на множество международни изяви. Многобройни събития по проект Градски бранд Дунав+ (DANUrB+) ще изпълнят улиците на град Видин и ще отбележат подобаващо „Дните на Дунав“, провеждани едновременно в няколко държави по поречието на реката.
Стартът ще бъде даден на 29 юни от 18:00 ч. пред Художествената галерия „Никола Петров“ с откриването на изложба на оригинални архитектурни и градоустройствени предложения за интегриране и оползотворяване на р. Дунав в свиващите се крайдунавски градове – Видин, Белене, Силистра, Гюргево, Кълъраш и др.
Проектите са част от DANUrB+, а техни автори са студенти по архитектура и градоустройство от Нов български университет и Университета по архитектура и урбанизъм "Йон Минку".
След успеха на първата Регионална конференция в Русе-Букурещ, на 30 юни във Видин и на 1 юли на отсрещния бряг - в гр. Калафат - ще се проведе Регионална конференция по DANUrB+. Тя ще е на тема „Творческият Дунав.
Свързаността – ключът към преодоляване на „процеса на свиване“ и ще се фокусира върху възможностите за развитие на българските и румънските градове по поречието на река Дунав. Акцентът на Конференцията е върху изграждането на културни мостове между дунавските общности, значението на креативните и творчески индустрии и оползотворяване на културно-историческото наследство като инструменти за преодоляване на икономическите и социални предизвикателства.
Всеки желаещ да участва може да се регистрира безплатно и да изпрати своята презентация до 24 юни на страницата на събитието или на Фейсбук страницата.
Като паралелна сесия към конференцията на 30 юни ще се проведе работилница и фокус група по проект Living Danube Limes (Жив Дунавски лимес), организирана от Национален туристически клъстер „Българският пътеводител“.
Нейният фокус е върху значението на римското наследство и свързаните с него възможности за устойчиво опазване, устойчив туризъм и инфраструктурни мерки.
Жив интерес за присъстващите ще представлява виртуалната 3D реконструкция на Бонония – избрана за пилотен обект в България не без заслугата на археологическите разкрития с участието на проф. Здравко Димитров и Регионален исторически музей-Видин – асоцииран партньор по проекта. Римското наследство в гр. Видин ще бъде част от уебсайт и мобилно приложение, които ще представят по интерактивен начин археологическите обекти на римски укрепления, крепости и селища в района на река Дунав.
Черешката на тортата ще бъде поставена на 2 и 3 юли, когато феерия от звуци, гледки, вкусове и емоции ще завладеят Видин. Фестивалът "Богатствата на Дунав" ще се проведе в Крайдунавския парк и ще предостави разнообразни атракции и забавления за всички присъстващи, включително фолклорна програма с музика и танци, плаване с моторни и Драконови лодки, демонстрация на традиционни занаяти за региона, дегустация на местни ястия и вина и т.н.
За любопитните ще има ден на отворените врати на музеи и галерии, плюс безплатни турове из малко познатите исторически и архитектурни обекти, а за почитателите на силните усещания ще има възможност за скокове с бънджи и полет с балон.
За доброто настроение в късните часове на 2 юли ще се погрижи DJ Yveso с комбинация от мощен саунд и светлинни ефекти на фона на емблематични исторически сгради. Подробности можете да научите на Фейсбук страницата на събитието.
Организатори на събитията са Национален туристически клъстер „Българският пътеводител“, Община Видин, Нов Български Университет, Национален център за изследване и развитие в туризма (Румъния) и Община Калафат.
***