Юбилейното десето издание на Национален фестивал на лавандулата в град Генерал Тошево, се проведе през изминалата събота. По традиция този форум се организира броени дни преди началото на жътвата на етерично-маслената култура в добруджанската община. През тази година, след дълги периоди на икономическа криза в сектора и covid-пандемия, лавандуловите насаждения са сведени до минимум, но въпреки това превърналият се в традиционен Фестивал на лавандулата събра стотици хора от всички краища на България.

Генерал Тошево посрещна гостите си с традиционните лилави чадъри, разперени между липите в центъра на града и предложи спиращи дъха места за снимки, спомени и още нещо…

В ранната сутрин на 29 юни местното Туристическо дружество „Добруджанец“ направи традиционния си поход до предварително избрано лавандулово поле и дестилерия за изваряване на етерично-маслената култура. Към пътелюбителите от нашия град се присъедини и голяма група от Варна. Така над 80 човека си направиха незабравима утринна разходка, насладиха се на красотата на лилавите полета, утолиха жаждата си с прекрасна лавандулова лимонада и си направиха страхотни снимки на специална арт-инсталация. След това всички заедно посетиха дестилерията „Естер Ойл Начеви“, където научиха повече за дестилационните процеси. 

По същото време на площад „Бялата лястовица“ вече бяха разпънати малки шатри, под които производители предлагаха своите продукти, създадени от ароматната култура – сапуни, ароматни води, парфюми, свещи, сувенири и много други. Гостите на града избираха от десетки лавандулови продукти, парфюмерия и био-козметика, мед и пчелни продукти, ръчно изработени декорации, бижута и други изящни изделия. Имаше и специална благотворителна шатра, на която деца продаваха книги в подкрепа на нашата съгражданка Цвети Маркова.

Лавандуловата арт-работилница твори на пълни обороти, а детската анимация предложи много забавни игри, песни, танци, музикални изненади и награди. И тази година пред сградата на НЧ „Светлина – 1941“ се проведе конкурсът Крал и Кралица на лавандулата, в който малки дами и джентълмени демонстрираха своите таланти и дефилираха без притеснение.

Задължителният парад на редки ретро-автомобили събра погледите на гостите с уникални модели „Трабант“. Тази година ретро-парадът „Трабантиада“ беше посветен на малолитражния източногермански автомобил, произвеждани между 1957 и 1991 г.

Привечер официално беше поставено началото на празничната музикална програма, с участието на деца от школата при ЦПЛР – Център за работа с деца и НЧ „П. К. Яворов 1867“, град Чирпан.

В края на деня концерт изнесоха поп-изпълнителите Братя Аргирови, които поднесоха на публиката шарена палитра от най-добрите си песни.