За спешна среща с президента, премиера, земеделския министър и свикване на кризисен щаб призоваха десетки животновъди от три области в страната на протест в центъра на Хасково. Фермерите се събраха за информационната кампания на аграрното министерство по повод Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2023-2027 г. Зала „Хасково“ обаче, се оказа тясна за пристигналите, сред които и много експерти от земеделски служби в областите Хасково, Кърджали и Стара Загора, което също стана повод за недоволство ии напрежение, след като повечето стопани останаха отвън. Това принуди организаторите да насрочат и втора сесия на презентацията от 14 ч.

Председателят на Асоциацията „Обединени български животновъди“ Бойко Синапов заяви, че стратегическият план убива българското земеделие и призова фермерите да напуснат срещата, защото в документа не са включени исканията им. Той бе категоричен, че този план не е в интерес на нито един от секторите в земеделието и прогнозира продоволствена криза и вълна от фалити, ако не бъде променен. 


Управляващите трябва да защитят българското земеделие и производство, защото това е елемент от националната сигурност, заяви и председателят на Асоциацията на биволовъдите в България Мария Степанчева. Тя посочи, че само в област Хасково от 108 млечни ферми вече са останали 44, докато в Стратегическия план били заложени само 63 млн. евро за животновъдството, почти колкото за дивечовите стопанства, а 110 млн. евро- за консултантски услуги. 


Животновъдите са недоволни и от ниската изкупна цена на кравето мляко, която от 1 лв. на литър вече е паднала до 80 – 85 ст. Те са категорични, че ако не бъдат предприети мерки за спасяване на сектора, ще бъдат принудени да предприемат още по-сериозни протести. Според слуховете сред тях причина за ниската изкупна цена е вносът на по-евтино мляко от Украйна. За засилен държавен контрол и защита на българските стопани настояват още от сектора. 

Недоволство назрява и при зърнопроизводителите, които също обмислят протести, информира Пенка Христова от организацията им.

След като фермерите напуснаха информационната среща останаха пред залата, като сред тях се чуха и гласове още днес да започнат протестни действия и блокиране на пътища. Предстои да координират плановете си и с животновъди от други региони, като утре такава информационна среща за Стратегическия план предстои в Пловдив. 


В цялата страна започнаха засилени проверки за качеството на млякото, което се внася в страната, съобщи министърът на земеделието Явор Гечев пред медии в село Устина. 
„След разговори с животновъди и сигнали от тях вчера, днес вече сме на терен, за да проверяваме количествата мляко, които влизат в страната, включително и тези от Украйна и от други европейски държави“, добави още министърът. И отбеляза, че цените не са прерогатив на Министерството на земеделието. 
Явор Гечев посочи, че се подготвя наредба за проследяемост по цялата верига, заради хигиената и качеството на храните, включително и заради сигналите за пшеницата от Украйна, както и по отношение на млякото.
„Превеждаме два законопроекта, като черпим опит от колегите във Франция. Те са в защита на земеделските производители и в тях е записано, че цената на  производителя не може да се договаря, а нагоре по веригата да има пределни цени за преработка и на предлагане на пазара до крайния потребител“, обясни министърът.  Той допълни, че България е много далеч от тези модели на регулация на пазара, и че Министерството на земеделието търси възможности за максимално бързо законово регламентиране на пазара. 
„Скоро ще се въведе ежедневен механизъм за наблюдение и контрол по цялата верига на доставките на храни – от производителя до щандовете в магазините. Това ще става онлайн, за да може да се засичат цените всеки ден и да се дава адекватна информация, къде се получават ценовите разлики“, обясни аграрният министър.
Явор Гечев информира още, че министерството е стартирало процедура по нотификация за предварително изплащане на 50% от украинската помощ. „В началото на следващата седмица ще бъде изпратена в Брюксел, за да може да се подпомогнат сега земеделските производители, включително и животновъдите. Чрез този  инструмент ще дадем аванс от 50% на земеделските производители, за да може да имат разполагаемост на средствата“, подчерта още Гечев.