"България има голям потенциал за растеж и сътрудничеството с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще помогне на икономиката ни да бъде още по-конкурентоспособна и иновациите да станат основна движеща сила", съобщиха от правителствената пресслужба след среща на министър-председателя акад. Николай Денков с директорите на ЕБВР за редица държави, включително Финландия, Япония, САЩ, Турция, Израел, Словения и България.
В разговора участваха също вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел и министърът на финансите Асен Василев.
Експертизата на банката е изключително важна, за да отключи България пълния си капацитет, възползвайки се максимално добре от възможностите на европейското финансиране по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост, на фондовете на Европейския съюз (ЕС) заедно с националното финансиране, стана ясно на срещата, информират от пресслужбата на Министерския съвет.
Представителите на банката се запознаха с приоритетите на правителството и по-специално с целенасочената работа на кабинета за членство на страната ни в Шенген, еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Отбелязана беше също дейността на кабинета в енергийната сфера и за транспортната, железопътната и дигиталната свързаност в региона. „Имаме куража да се занимаваме с въпроси, които са били отлагани с години“, посочи премиерът, цитиран в съобщението. На срещата бяха изтъкнати още добрите условия за правене на бизнес в България и очакванията за още по-голям инвеститорски интерес към нашата страна с оглед на перспективите за пълното ни интегриране в ЕС.
ЕБВР е един от значителните инвеститори в България. От началото на дейността си до 31 юли 2023 г. банката е вложила близо 4,5 млрд. евро за 284 проекта в нашата страна в областта на устойчивата инфраструктура, финансите, индустрията, търговията и агробизнеса. През май м.г. беше подписан Меморандум за разбирателство между българското правителство и ЕБВР относно подкрепа за изпълнение на проекти, финансирани чрез европейските фондове за периода 2021-2027 г., включително по Плана за възстановяване и устойчивост. Потенциалните сфери, в които ЕБВР ще осигурява техническа помощ по еврофондовете, са: подобряване на конкурентоспособността на частния сектор, подкрепа за изпълнение на инфраструктурни проекти, за реформи и декарбонизация на енергийния сектор, финансови инструменти, подготовка и изпълнение на реформи в публичния сектор, посочват от правителствената пресслужба.
На 27 септември в доклад банката прогнозира, че българската икономика ще се разшири с 2,6 на сто през 2024 година.
В югоизточния регион на Европейския съюз се предвижда годишен икономически растеж с 2 на сто през настоящата година, както и с 2,8 процента през 2024 г., с което очакванията за икономиката на региона надминават заложените за българската икономика числа.
В сравнение с оценките на ЕБВР за икономиката на България, направени през пролетта, сега прогнозите за 2023 г. са подобрени. Банката съобщи през май, че растежът на българската икономика ще бъде 1,3 на сто през настоящата година. Оценката за догодина обаче сега е понижена с 0,3 процентни пункта.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Данаил Коев, VEDA: Желанието ми за свобода ме накара да създам startup
- Левон Хампарцумян: В момента Европа не е заплаха за никой и това не е добре
- “Смисълът”: Формулата за успех в бизнеса у нас през погледа на дамите
- Петкова: Доволни сме от постигнатото, редовният кабинет може да продължи със своите приоритети