След като зарадва Доналд Тръмп с обещанието си да увеличи разходите за отбрана на срещата на върха на НАТО, Европа сега се готви за ключово решение от президента на САЩ относно бъдещето на американските сили на континента. Това предаде АФП.

Вашингтон преразглежда разполагането си на военни сили по целия свят. Очакванията са част от силите, намиращи се в Европа, да бъдат изтеглени. Това не се посреща радостно в Европа, на фона на опасенията, че Русия може да нападне страна от НАТО в близките години.

"Съгласихме се да няма изненади и пропуски в стратегическата рамка на Европа", заяви Матю Уитакър, посланик на САЩ в НАТО, добавяйки, че очаква прегледът разположението на войските да бъде готов в края на лятото, началото на есента. По думите му САЩ поддържа връзка със съюзниците относно процеса.

Докато последователните правителства на САЩ обмисляха намаляване на военното си присъствие в Европа, за да се съсредоточат повече върху Китай, Тръмп настоява по-категорично от своите предшественици, че континентът трябва сам да се справя със своята отбрана.

Има всички основания да се очаква оттегляне от Европа, каза Марта Мучник от Международната кризисна група. Според нея въпросът не е дали ще се случи, а колко бързо.

Пентагонът твърди, че в Европа има близо 85 000 американски военни. Според длъжностни лица преместването на 20 000 души няма да навреди на възпиращата сила на НАТО. Проблемът не е само в броя на войските - САЩ разполагат с възможности като противовъздушна отбрана, ракети с голям обсег и сателитно наблюдение, които съюзниците биха се затруднили да заменят в краткосрочен план.

Желанието на Вашингтон да се изтегли от Европа може да бъде смекчено от това, че Тръмп заема по-твърда позиция с Русия, и от нежеланието на Москва да се подчини на исканията му за прекратяване на войната в Украйна.