В ЕС 58 на сто имат положително отношение спрямо САЩ, а 27 на сто - отрицателно мнение. У нас 40 на сто се отнасят към САЩ положително, а 53 на сто - отрицателно.

Към Русия в ЕС положително мнение изразяват 10 на сто, а отрицателно - 85 на сто. В България положителни мнения дават 49 на сто, а отрицателно - 43 на сто.

Близо 60% от българите не одобряват действията на Путин

Данните са от последното проучване на Евробарометър и представени от Европейския парламент. 

Мненията на участниците се различават чувствително при отговорите на въпроса за отношението им към отделни страни, предава БТА.

Източник: Евробарометър

Спрямо Турция в ЕС положителните мнения са 28 на сто, а отрицателните - 60 на сто. В България отговорите показват 47 на сто положително и 45 на сто отрицателно мнение.

Към Китай в ЕС положителното отношение е 22 на сто, а 70 на сто са на отрицателно мнение. У нас 50 на сто имат положително мнение, а 37 на сто - отрицателно.

Галъп: Едва 7,4% от българите смятат, че РСМ е направила достатъчно за вдигане на ветото

Попитани как оценяват това, че страната им е част от ЕС, 65 на сто от европейците са доволни, докато у нас такъв отговор дават едва 47 на сто от участниците, сочат данните от допитването.

Поддържането на цените трябва да бъде водещо, дори ако се отразява на защитата на общите ценности. Това мнение споделят 70 на сто от българите, участвали в проучване на Евробарометър. Данните бяха представени от Европейския парламент.

За сравнение този отговор се споделя от 39 на сто от останалите участници в допитването от ЕС. Защитата на свободата и демокрацията като европейски ценности трябва да бъде цел, дори ако се отразява на разходите за живот, заявяват 59 на сто в ЕС. У нас на това мнение са 28 на сто.

„Галъп“: Малко над 40% от българите не искат предсрочни избори

Едва един от четирима българи очаква животът му да остане непроменен заради войната в Украйна, а в ЕС такъв отговор дават 37 на сто. Промени очакват 71 от българите и 61 на сто от останалите в ЕС. Последиците от войната вече са намалили стандарта на живот на 40 на сто от европейците и на 62 на сто от хората у нас, показват данните.

Мнозинството в нашата страна (88 на сто) и в ЕС (58 на сто) заявява, че не е готово да се сблъска с покачване на цените на енергията заради войната. Общо 40 на сто в ЕС и за осем на сто у нас казват, че са готови да плащат по-скъпа енергия.

Попитани дали могат да посрещнат поскъпване на храните, в ЕС готовност изразяват 39 на сто, докато у нас този отговор се споделя от едва 10 процента от участниците. Не са готови 59 на сто в ЕС и 87 на сто от българите, показва проучването.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм