Проектът за разширяване на Делфинариума във Варна предвижда изграждане на открит басейн с обем над 4,2 млн. литра. Ще бъде постоянно обитаван от делфините, с изключение на студените месеци. Ще има структурна стъклена стена, която ще позволява частично подводно наблюдение на спектаклите, стана ясно на общественото обсъждане на идеята за разширяване на атракциона.

Ето как може да изглежда новият варненски Делфинариум (СНИМКИ)Предвижда се новият Делфинариум да има закрит вътрешен басейн и малък карантинен басейн. Вътрешната зала ще разполага със 120 места за зрители. Край открития басейн местата ще са в пъти повече. Предвижда се входът на новия Делфинариум да бъде близо до сегашната сграда, изградена преди 38 години. Плановете за разширение на Делфинариума са на ниво предпроектно проучване, обясни проектантът арх. Николай Куцаров (вляво на долната снимка). 

Ето как може да изглежда новият варненски Делфинариум (СНИМКИ)

Проектът ще се реализира непосредствено до настоящата сграда в западна посока. В Община Варна е внесено инвестиционно предложение за обединяването на прилежащи собствени терени, съответно 863 кв. м и 2700 кв. м.

„Разширяването на Делфинариума и неговия басейн се налага от новите стандарти за обем. Освен това съоръжението е старо и трудно се поддържа. Правейки този нов голям и открит басейн ще дадем комфорт на делфините и съответно ще имаме съвременно съоръжение”, отбеляза управителят на Делфинариума Ивелин Симеонов.

Плановете се да има още рехабилитационен център, в който ще се осигурява лечение на хора с различни заболявания чрез близък контакт с делфини във водна среда, както и обособяване на център за спасяване на черноморски делфини, изпаднали в кризисна ситуация. 

След изграждане на новата част, басейнът в старата ще бъде използван за разширяване на местообитанието на морските лъвове. Има и различни идеи за други атракции, сред които и аквариум, разкри още Симеонов.

Пускането на делфините на свобода би било погрешно, тъй като бозайниците ще бъдат обречени на почти сигурна смърт. Няма и възможност всичките варненски делфини да бъдат преместени заедно в друг делфинариум, а разделянето на семейството би им донесло голям стрес, изтъкнаха от ръководството на атракциона по повод призивите на природозащитни организации за закриване на атракциона и пускане на делфините на свобода.

Делфинариумът във Варна все още е единствено по рода си в България атракционно съоръжение. Открит е през 1984 г. и разполага с 1200 места за зрители. Размерите на басейна са 12 на 15 метра и дълбочина 6 метра, като повтаря точно т. нар. „американски стандарт” за отглеждане на морски бозайници. 

В днешни дни варненският Делфинариум е сред най-малките в света. В Европа има 24 подобни съоръжения, а в света са над 110. В атракциона в морската ни столица се отглеждат 5 делфина, 3 от които са родени там. В Делфинариума се грижат и за 3 тюлена, които обаче не участват в представления.