Есента е тук. Сравнително бързо атмосферната циркулация над Европа се промени, а това означава край на дългите горещи вълни и преход към типичното за септември и есента време. 

Заработи центърът на ниско налягане над Средиземно море, който произвежда средиземноморски циклони, а те променят характера на времето почти над целия континент. 

Заради разположението на центровете на ниско и високо налягане над Атлантика и Европейска Русия, към Централна Европа и Средиземноморието се създава коридор, по който от северни ширини се придвижват хладни океански въздушни маси, а това е рецепта за влошаване на времето. В комбинацията с по-топлата повърхностна вода в Средиземно море, това подхранва допълнително силата на циклоните и количеството на валежите. А то, в следващите дни в Централна Европа и Западните Балкани, ще бъде много голямо.

Дарик

Прогнозира се обилен сняг в Алпите -  на надморска височина над 2000 метра, като дебелината на снежната покривка може да достигне 2 метра. Възможно е сняг да падне и по най-високите части на Рила и Пирин.

Опасно количество дъжд се прогнозира за Босна и Херцеговина, Словения, особено Динарските планини и на други места в Централна Европа.

Динамичното време, прехода към есен ще засегне и нашата страна.

Вече сме под влиянието на средиземноморски циклон, очакваме във вторник следобед и в сряда да видим валежи на много места в страната особено в планинските райони. 

В четвъртък и отчасти в петък, за малко температурите ще се повишат и не се очакват валежи, но в петък следобед и в събота нов студен атмосферен фронт ще донесе валежи и влошаване на времето в края на тази седмица. Тогава и температурите ще се понижат по съществено и максималните ще са до 15 - 16 градуса на запад, малко по-високи на изток.

Въобще по-високите западни полета, каквото е и Софийското, температурите ще гравитират под 20 градуса, в четвъртък по-високи, а в края на седмицата и началото на другата - до около 15 - 16 градуса. 

Имайте предвид, че и сутрешните температури, след преминаването на студените фронтове, ще са под 10 градуса, така че вече ще си е студено в отделните дни.

Тази динамика на времето ще продължи поне до средата или края на следващата седмица, тоест в обозрим 10 до 15 дневен период ще имаме много променливо време, с валежи и усилване на вятъра, със слънчеви периоди, които обаче ще са малко, с валежи от дъжд, на места и обилни - типичен преход към есента.

Европейският модел прогнозира нов средиземноморски циклон да обхване страната в  средата на следващата седмица, като прогнозите са за обилни и повсеместни валежи. Правим уточнението, че това е предварителна прогноза, в петък ще знаем повече.

Преглеждайки сезонните прогнози виждаме известна промяна, която показва, по-висока вероятност за по-студена зима в Европа. Защото досега основните синоптични центрове прогнозираха по-топла от нормалното зима, сега вече виждаме и прогнози, които говорят за повече студ, но подчертаваме, това са само прогнози, които тепърва ще трябва да се оформят и доуточняват. Във всеки случай, вероятността идващата зима да е толкова топла, колкото отминалата е малко вероятно. 

Метеоролозите продължават да се чудят на факта, че сезонът на ураганите в Атлантика е необичайно спокоен, напук на всички предварителни прогнози. Все пак има още време да се образуват мощни урагани и да създадат проблеми, но с всеки изминал ден тази вероятност намалява. 

В момента, в Мексиканския залив, се заражда ураган от 1 степен, който ще се спусне над мексиканското крайбрежие между Хюстън и Ню Орлеанс, но не се очаква да е силен, вероятно с характера на тропическа буря.

Глобалната приземна температура, изчислена от специализирания сайт temperature.global, e 14.4 градуса, с 0.4 градуса над приетата за норма температура от 14 градуса.