Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурност Жозеп Борел размаха пръст на унгарския премиер Виктор Орбан. Причината - поканата на Орбан към израелския му колега Бенямин Нетаняху за визита в Унгария, напук на международната заповед за арест, която беше издадена срещу него ден преди това.
Правителствата на Европейския съюз не могат да избират дали да изпълнят заповедите за арест, издадени от Международния наказателен съд, заяви Борел. МНС издаде заповедите в четвъртък срещу израелския премиер, неговия бивш министър на отбраната Йоав Галант и лидера на Хамас Ибрахим Ал-Масри за престъпления срещу човечеството.
Всички държави-членки на ЕС са подписали учредителния договор на МНС, наречен Римски статут, подчерта дебело Борел.
"Държавите, подписали Римският статут, са длъжни да изпълнят решението на съда", каза първият дипломат на ЕС по време на посещение в Кипър за семинар на израелски и палестински мирни активисти. Същите тези задължения са обвързващи и за страните, които се стремят да се присъединят към ЕС, каза той.
"Би било много смешно новодошлите да имат задължение, което настоящите членове не изпълняват", допълни Борел.
Съединените щати отхвърлиха решението на МНС, а Израел заяви, че ходът на МНС е антисемитски. Орбан също го определи като „намеса в текущ конфликт с политически цели“,
"Всеки път, когато някой не е съгласен с политиката на едно израелско правителство - той бива обвиняван в антисемитизъм", каза Борел, чийто мандат като върховен представител на ЕС по външната политика приключва този месец, а той се превърна в един от най-критикуваните върховни представители по външната политика в историята на комисиите.
Конкретни обвинения
Обвиненията срещу Нетаняху включват "предизвикване на изтребление, предизвикване на глад като метод на война, включително отказ на доставки на хуманитарна помощ, умишлено насочване към цивилни граждани в конфликта".
"Израел, както всички държави, има право да предприеме действия за защита на населението си. Това право обаче не освобождава Израел или която и да е държава от задължението им да спазват международното хуманитарно право", се посочва в изявлението на МНС
Има ли Нетаняху повод за притеснение
Израел и Съединените щати не са членове на Международния наказателен съд. Въпреки това в Хага твърдят, че имат юрисдикция над Газа, Източен Йерусалим и Западния бряг, след като през 2015 г. палестинските лидери официално се съгласиха да бъдат обвързани с основополагащите принципи на съда.
Припомняме, че подобна заповед вече беше издадена за руския президент Владимир Путин заради войната в Украйна. Въпреки това, той продължава да пътува извън територията на Русия до държави, където юрисдикциите на МНС не важат.
Още по темата
- Борисов след срещата с Орбан: Балкански поток е “тръбата на дружбата”
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- Орбан: България винаги е била ключова страна за енергийната сигурност на Унгария
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?