С капацитет от 113 МW и годишно производство от 177 GWh, соларен парк Ценово в Северна България се превръща в най-голямата електроцентрала в портфилиото на компанията към този момент. Enery, която оперира в Централна и Източна Европа, притежава още 64 електроцентрали, сред които и няколко вятърни и хидро парка в Румъния. Целта на компанията е чрез устойчиво бизнес развитие да стимулира прехода към зелена енергия и декарбонизацията на целия регион.
В това се включва не само развитието и изграждането на централи за възобновяема електроенергия, но и сключване на дългосрочни договори за изкупуване на зелена енергия (green PPAs) с бизнес консуматори и инвестиции в обществото посредством разнообразни социални и ESG проекти.
Проектът „Ценово“
Фотоволтаичната електроецентрала е разработена от дружеството Element Power за период от близо 4 години. COVID-19 пандемията забавя процеса по развитие на парка, но не е ентусиазма на работещите по проекта. Специфичното за този парк е, че той е разположен на няколко терена, които са собственот на три общини и заема общо 140 хектара. Годишното производство на електроенергия от 177 GWh би било достатъчно за захранването на 48 000 домакинства. Също така е еквивалент на 80 528 тона спестени въглеродни емисии.
Централата включва общо 191,282 соларни модула с тракери, които позволяват оптимална употреба на слънчевата радиация и максимално производство на енергия. Изпълнителят на проекта – SUNOTEC се справя успешно с изграждането на парка, въпреки предизвителния естетвен терен и забавянето на доставките с оборудване през Червено море. Интересен факт е, че повечето хора, разботещи на терен по изграждането на електроцентралата са били местни жители, населяващи околните 9 села и по-голямата част от тях са жени, като това е рядко срещано във възобновяемата индустрия.
Зелена енергия за бизнеса
Соларен парк Ценово не е просто голяма фотоволтаичен (PV) електроцентрала, но и успешно реализиран бизнес проект, който носи добавена стройност за региона на Централна и Източна Европа, подпомагайки декарбонизирането на бизнес операциите на няколко големи купувача (offtakers) на зелена енергия. Българският производител на цинк и олово – КЦМ АД e една от компаниите-пионери в страната, които се осмеляват да се обсвържат с 12-годишен физически договор за изкупуване на зелена енергия (PPA), като по този начин разнообрзяват енергийната си консумация, намаляват въглеродните си емисии от Scope 2, повишават своя екологичен (ESG) рейтинг и подпомагат играждането на голяма електрицентрала като Ценово.
Другите купувачи на зелена енергия, произведена от ФЕЦ Ценово са компании, част телекомуникационния гигант Orange в Румъния и унгарската пивоварна Dreher, която е част от портфолиото на международния производител Asahi Europe & International (AEI). Бъдейки финансов и трансграничен, тези договори за изкупуване на зелена енегия са иновативни продукти за региона, които показват, че пазарът се отваря за нови енергийни продукти и бизнесът все повече взема решения, считайки опазването на околната среда.
С грижа за биоразнообразието
Enery вече има традиция в имплементирането на различни природосъобразни практики в поддръжката на своите електроцентрали, като например използването на стадо овце за „биологично косене“ на растящата трева, изцяло изключване употребата на препарати за третиране на растителността, засяване на медоносни растения и билки на терена на парковете, инсталиране на кошери с пчелни семейства, за които се грижат квалифицирани пчелари.
ФЕЦ Ценово не е изключение от нашата практика и вече се радва на новите си пчелни обитатели. Новото в случая е, че Enery си партнира с Pollenity за извършване на биомониторинг чрез събиране и анализиране на пчелния прашец от кошерите. По този начин ще може да се проследява биоразнообразието в района на централата, да се следи наличието на различни елементи в екосистемата и да се вземат информирани решения за прилагне на по-добри екологични практики за опазване на околната среда.
Заключение
Реализирането на соларен парк „Ценово“ е значителен напредък за Enery, доказващ ангажимента на компанията към устойчивото енергийно бъдеще на България и Централна и Източна Европа. Чрез дългосрочни договори за зелена енергия и интеграция на природосъобразни практики, Enery не само доставя чиста енергия, но и допринася за опазването на биоразнообразието и подкрепата на местната икономика. Този проект подчертава визията на компанията за иновативни, екологично насочени решения и утвърждава Enery като лидер в енергийния преход на региона.