Сеитбата на пролетниците – слънчоглед и царевица, върви в Добруджа и се очаква да приключи до седмица-две. Посевите с есенници са в добро състояние, макар и малко по-слабо развити от същия период на миналата година, коментира за Дарик земеделският производител Петър Петров. Той уточни, че още не са тръгнали болести и неприятели, но скоро трябва да започнат пръсканията. В много стопанства обаче ще намалят обработките за растителна защита и торене, заради високите цени на препаратите. Торовете вече струват няколко пъти повече от преди година, като амониев нитрат се купува за 1 800 лева (при 300 лв. есента на 2020 г.). Очакванията са за 20% по-ниски добиви в Европа заради високите цени на торовете. Петров отказа да даде прогноза за тазгодишната реколта у нас заради непредвидимостта на времето дори и по време на жътва.

Той каза, че реално земеделците могат и да не торят, но това ще рефлектира върху добивите, които ще бъдат 200-300 кг/дка, вместо обичайните 600-700 кг/дка при пшеницата. Според него обаче „точно сега не може да си позволим по-ниски добиви, защото заради войната в Украйна може да се стигне до продоволствена криза, която да засегне и Европа“. В Украйна имат семена за собственото земеделие и бившите съветски републики, но също имат проблем със закупуването на торове. Освен това има минирани полета, унищожени складове за горива, завладяна от руснаци земеделска техника. Всичко това ще доведе до малка продукция, като надеждите са страната да задоволи поне своите нужди, а за износ всичко е неясно към момента, най-вече заради невъзможността кораби да акостират в пристанищата на Украйна и Русия.

В същото време двете страни са най-големият износител на зърно за Северна Африка, където вносът е близо 90%. Петров коментира, че ако там настъпи продоволствена криза, не са изключени отново бунтове като Арабската пролет, както и миграция на местно население или бежанци от други места към Европа. Затова той смята, че европейските институции трябва бързо да координират политиките си в сектора селско стопанство към новите реалности, доведени от енергийната криза и войната.

Чуйте повече от Петров в аудиото.