Секретарят на президента по правните въпроси гостува на слушателите на Дарик. ...
Секретарят на президента по правните въпроси гостува на слушателите на Дарик.
Създаването на отделна парламентарна комисия, която да обсъжда проекта за нова конституция и да прави предложения за промени в него, е пример за решаване на политически кризи чрез злоупотреба с конституционна инициатива.
Това се казва по същество в искането на президента Румен Радев, внесено в Конституционния съд (КС), с което се атакува решението на парламента от 2 октомври т.г. за създаване на временна парламентарна комисия, която да обсъди и анализира проекта на ГЕРБ за нова конституция и да предложи "конкретни предложения за промени в него".
След като веднъж е внесен проект за нова конституция, парламентът няма право да прави промени в него, се казва в мотивите на президента. Единственото решение, което може да вземе Народното събрание в този случай, е дали ще подкрепи свикването на Велико народно събрание (ВНС) за приемане на нова конституция, или пък за това няма достатъчно подкрепа.
Това е темата на разговора в студиото.
Тази временна комисия какво може да разглежда? Временната комисия не може да разглежда самия внесен проект за нова конституция. Това е тезата на проф. Друмева.
Този проект не може да се пипа, защото конституцията казва, че само Велико народно събрание може да прави промени в конституцията.
Чуйте всички теми в разговора: