Секретарят на президента по правните въпроси гостува на слушателите на Дарик.

Създаването на отделна парламентарна комисия, която да обсъжда проекта за нова конституция и да прави предложения за промени в него, е пример за решаване на политически кризи чрез злоупотреба с конституционна инициатива.

Това се казва по същество в искането на президента Румен Радев, внесено в Конституционния съд (КС), с което се атакува решението на парламента от 2 октомври т.г. за създаване на временна парламентарна комисия, която да обсъди и анализира проекта на ГЕРБ за нова конституция и да предложи "конкретни предложения за промени в него".

След като веднъж е внесен проект за нова конституция, парламентът няма право да прави промени в него, се казва в мотивите на президента. Единственото решение, което може да вземе Народното събрание в този случай, е дали ще подкрепи свикването на Велико народно събрание (ВНС) за приемане на нова конституция, или пък за това няма достатъчно подкрепа. 

Това е темата на разговора в студиото.

Тази временна комисия какво може да разглежда? Временната комисия не може да разглежда самия внесен проект за нова конституция. Това е тезата на проф. Друмева.

Този проект не може да се пипа, защото конституцията казва, че само Велико народно събрание може да прави промени в конституцията.

Чуйте всички теми в разговора: