Най-известният символ на еврото – прословутата синя скулптура пред бившата сграда на Европейската централна банка във Франкфурт, е обявена за продажба, съобщава Политико.
Високата 14 метра скулптура беше издигната заедно с въвеждането на евробанкнотите през 2001 г. и успя да издържи на финансовата криза и кризата с държавния дълг. Но се оказва, че вече е твърде скъпа за поддръжка.
ЕЦБ: Не се очаква стагфлация в еврозоната
Емблематичното произведение на изкуството на немския художник Отмар Хьорл се поддържа от организация с нестопанска цел в сферата на културата през последните 21 години. Нарастващият вандализъм и липсата на спонсорство са принудили организацията да продаде произведението на търг до октомври.
"Свързахме се със 110 банки през последните 12 месеца и 90 дори не си направиха труда да ни отговорят", коментира пред Политико председателят на неправителствената организация Манфред Пол.
Икономист пред Дарик: Влизането в еврозоната е политически процес
ЕЦБ, която дава 15 000 евро годишно за поддръжка на скулптурата, също не е заинтересована да увеличи подкрепата си и дори не е присъствала на кръгла маса през април, която имала за цел да осигури финансиране, посочва Пол.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Животът като танц: Елеонора Александрова - Майдън за изкуството и страстта към хореографията
- Посланикът ни в Германия: Българите много успешно се вписват в икономиката на федералната република
- Маринела Липчева-Вайс: Добрите новини за германската икономика са дефицитна стока
- Политическата криза в Германия може да доведе и до предсрочни избори