Има основания за поскъпването на цената тока средно с 8,4%, обясни пред Дарик радио енергийният експерт Еленко Божков. От една страна данните показват, че реалната цена на електроенергията надвишава с 30% прогнозните стойности. От друга има с 11,5% по-високо и непредвидено потребление на електроенергия през последните месеци, което на практика се равнява на ток за 150 милиона лева.
“Около 7,7% от тези 8,4% се дължат на промяната на цената на енергията, защото ЕРП-тата обявиха пред НЕК едно увеличение с 11,5% на енергията, която трябва те да разпределят за битовите потребители спрямо прогнозираната от тях юли месец енергия. Тоест за изминалите от юли до ноември пет месеца те са разпределили с 11.5% повече енергия и тази енергия не е планирана и тя трябва да се плати”
За да се осигури електроенергия за по-високото непланирано потребление и за да се покрие дефицитът в следобедните и вечерните часове, вариантите са АЕЦ „Козлодуй”и водноелектрическите централи на НЕК. Тъй като обаче няма достатъчно вода в язовирите, се налага да се използва скъпият ток на въглищните централи, каза още Еленко Божков.
“Тази енергия обаче е доста скъпа, защото се плащат сравнително високи цени на емисиите. Какво прави впечатление обаче - не беше направен анализ на тези 11,5% скокообразно увеличение на потреблението на електрическата енергия за бита за пет месеца. Какви са причините за това увеличение? Изобщо не може да говорим за някакви драматични студове. В един анализ на КЕВР се казваше, че поради сравнително ниската цена на електрическата енергия и увеличението на цената на дървата за огрев е вероятно голяма част от потребителите, които са се отоплявали на дърва да са минали на климатици”
Божков е категоричен, че може да се очакват още поскъпвания на цената на тока, особено когато либерализацията на електроенергийния пазар стане факт и за битовите потребители. Според него обаче е крайно време това да се случи, за да се сложи ред в крайно небалансирания регулиран пазар у нас.
Държавата от своя страна трябва да намери работещи механизми за компенсация на енергийно бедните. Само с това увеличение от 8,4 на сто те скачат от 30 на 40%, посочи експертът.
Отлагането на либерализацията според Еленко Божков би било неправилно решение, както и налагането на мораториум върху цената на тока, както предлагат от ДПС-Ново Начало.
“И искането за смяна на членовете на КЕВР, което се налага и без това заради факта, че някои от тях са с изтекъл мандат, но за смяна по член 12 б от Закона за енергетиката за тежки нарушения, както и мораториума за цените, който се предлага, за мен са един нескопосан и примитивен начин да се постави защитна стена пред правителството за направените от него грешки при овладяването на аварийната ситуация сега в дните около Коледа и Нова година. Като допълнение прави впечатление едно - рязката, арогантна и груба атака срещу едно от ЕРП-тата говори и за друго. Такъв е стилът и начинът, когато искаш да вземеш бизнеса от един и да го прехвърлиш или да бъде овладян от друг. Точно това ми се струва, че се случва в момента”, посочи Божков.
Налагането на мораториум върху цената на тока би било изключително неуместно решение, допълни Божков. Дали обаче предложението на ДПС-Ново начало ще бъде прието, ще зависи от много неща, а в нестабилната политическа и може би предизборна ситуация, е трудно да бъдат прогнозирани действията на политическите партии.
Приемането на мораториума обаче няма да реши проблемите, категоричен е енергийният експерт. Защото натрупаните 150 милиона лева ще прехвърлят към НЕК, което ще доведе до огромни загуби за обществения доставчик.
Божков допълни още, че това издигане на предпазна стена пред служебния кабинет още веднъж показва, че той до голяма степен е подчинен на ДПС-Ново начало и на Делян Пеевски.