Независимият евродепутат Елена Йончева бе специален гост в „Денят на Дарик“ в изнесеното ни студио в Европейския парламент Страсбург. Тя коментира историческата новина за окончателното приемането на България в еврозоната. Йончева заяви в ефира на Дарик радио, че еврото не е подарък, а възможност пред страната ни.
„България измина дълъг път, за да стигне до тук. Еврото не е подарък, който България получава, а заслужена възможност да се интегрираме в европейската общност. Всяко българско правителство, независимо от критиките, които понася, допринася да бъдем част от еврозоната. Процесът започна 1997 година, когато въвеждаме в борд и още от тогава българският лев няма тази своя независимост. Българският лев не е независим от 1997 година, така че членството в еврозоната не е повече или по-малка възможност за суверенитет“, заяви Елена Йончева.

„Еврозоната изискваше от всички политици да имаме по-директен контакт с българските избиратели. Когато това не се прави достатъчно убедително, тогава няма как да има толкова добър резултат. Когато има неяснота, се появява буферна зона, в която се настанява страхът. Разбирам страха на българския покупател, защото идва нещо, което не е ясно за всички български граждани. Политиците трябва да внесат много повече яснота. Информационната кампания можеше да започне по-рано от една страна, но от друга конвергентният доклад не беше готов. Управляващите подцениха информационната пустота, в която се наместиха някои политически сили. Така този страх се настани в голяма част от българите, нека да бъдем честни. Голяма част от българите се страхуват от приемането на еврото и това е нормално“, каза още тя.
„Еврото не е някаква магия, това е инструмент, който може държавата ни да използва“, категорично заяви независимият депутат.

„Най-големият капан е институциите да не работят с пълния си капацитет и да не приложат съответните механизми. Няма нищо по-силно, ако в една държава има политическа воля и тя бъде упражнена. Вероятно ще има временна инфлация в страната след приемането на еврозоната. В Словения през 2007 година, като приемат еврото, има инфлация от 14%, като само година по-късно тя пада до 4%. Инфлацията ще бъде много временна и ще има спекуланти, които ще използват това. Може да бъдат използвани непазарни методи. Държавата има механизми, чрез които да се пребори със спекулата. Няма да станем изведнъж богати, защото еврото е само един механизъм“, заяви Елена Йончева пред Тодор Пантилеев в Страсбург.
Вижте цялото интервю на независимият евродепутат Елена Йончева в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!
