Социологът Елена Дариева бе специален гост в „Денят на Дарик“, за да коментира актуалните политически теми, сред които бе и как се промени доверието в коалицията ПП-ДБ след корупционния скандал, жертва на който стана „Продължаваме промяната“. Според Дариева в ПП-ДБ расте подкрепата към „Демократична България“. Тя заяви в ефира на Дарик радио, че „Възраждане“ губи доверие, докато „Радостин Василев от МЕЧ набира инерция със своите антиелитарни изказвания“.
„Акциите, които се насочват предимно към кметове на опозицията, . „Продължаваме промяната“ спечелиха пет кметски места. Трябва да се знае, че две от тези показани акции бяха срещу кметове на опозиционната партия ПП. Преди това акциите бяха приоритетно насочени към кметовете на АПС. Не може да не буди съмнение тази прекомерна активност единствено и само срещу опозиционни кметове. Най-много кметове в страна, близо до 100 са от ГЕРБ, но срещу тях няма сигнали и разследвания“, каза Елена Дариева.
„Лайтмотивът на ПП беше борбата с корупцията. Затова и този удар върху тях беше изключително тежък. Той попадна в десетката и бе право в моралната им претенция за нов начин за правене на политика. Политическите взаимоотношения трябва да бъдат надперсонални и лишени от обремененост. Има много сериозни основания тази тема да бъде разглеждане. За да предпази своята политическа сила от репутационна щета, видяхме оставка на един от съпредседателите – Кирил Петков, с цел да ограничи щетите и да запази репутацията. Тези дела не са на една плоскост. Има доста големи специфики между случилото се в София, по сходен сюжет протече и това във Варна, но там записите бяха отхвърлени от съда и не бяха разгледани“, каза още тя.

„Във Варна има големи съмнения в доказателствената част и как бе отиграна ситуацията. Много въпроси, които трябва да получат своя отговор. След вчерашния развой и оттеглянето на показанията на Диан Иванов, вече много остро стои темата дали са събрани доказателства и защо се пристъпи към тази мярка. ЕСПЧ казва, че при тези ситуации се пуска под гаранция. Днешното дело, което се следи с голям обществен интерес, върви с едно голямо напрежение. За да правораздава ефективно съдът, той трябва да работи в комфорт, а не да бъде подлагано под натиск“, заяви социологът в ефира на Дарик радио.
„Не трябва да се правят аналогии с протестите от 2020 година. Общото между тях е, че те удрят по нерегламентираните практики. Енергията през 2020г. не намери свой единен изразител и бе разпиляна. Единственият, който успя да извлече позитиви, като че ли единственият печеливш тогава бе държавният глава Румен Радев. Сега имаме отново реакция от страна на президентската институция в лицето на Илияна Йотова, но смятам, че те трудно този път ще успеят да изпълнят амбицията си да станат знаме на този протест. Част от уроците са научени от страна на опозицията и формациите, които застават зад протеста. Вчера видяхме предимно народни представители от ПП-ДБ. Тогава обществената енергия бе разпиляна и фрагментирана и това попречи на протестите. Сега виждам амбиция да се съхранят.“
„Летните месеци не са много подходящи да се правят количествени измервания за електоралните нагласи. Хората много пътуват сега и количествените измервания трябва да се направят, след като тази енергия се канализира. Ние използвахме след случая в столична община да направим няколко фокус групи от избиратели на ПП-ДБ. Резултатите показват, че тези реакции имат ефект на консолидиране на електората при една нова констелация. Вътрешното разпределение на силите в коалицията може да претърпи разместване. Има преразпределение на силите вътре в ПП-ДБ. В тази коалиция от формации ПП имаше по-висока електорална тежест пред „Демократична България“. Сега ако има разочарование, преместването е вътре в рамките на коалицията, но не напускат цялото“, заяви Дариева в ефира на Дарик радио.
„Ще действа спояващо това. Уроците са научени. Разпиляването на гражданската енергия от 2020г. смятам, че няма да бъде допуснато и ще се върви към единство, за да бъде канализирана и усвоена тази енергия в нейния пълен капацитет. Тогава гражданската енергия преориентира на няколко пъти своята енергия. Първо беше към ИТН, после се пренасочи към други формации, стигна се до учредяване на „Продължаваме промяната“ и после те станаха реципиент на тази енергия“, коментира Елена Дариева.
„Вероятно има локални основания, защото „Величие“ е партия със силно представителство във Варненска област. Костадин Костадинов е свързан с Варна, затова на този град се гледа с интерес. Варна е инкубатор на интересни политически промени – има много примери в най-новата ни политическа и електорална история“, заяви тя.

„Възраждане“, МЕЧ и „Величие“ се борят за един електорат, към който Румен Радев се е насочил. Той също прояви интерес към този електорален масив и това противоборство между тези три формации усложнява техните взаимоотношение. Костадин Костадинов бележи отстъпление също в своя рейтинг. Радостин Василев със своите антиелитарни изказвания успя да набере инерция, защото една от дефинициите на това противостоене покрай референдума е противопоставяне на елита срещу народа дали трябва да бъде питан. Радостин Василев влезе в тази риторика и при него трендът е позитивен. „Величие“ се лута и трудно се ориентира с политиката на централно ниво и изглежда, че битуват с местните цели. Ако се търси тема за вот на недоверие, тя трябва да бъде централна. Прекомерното използване на инструмента вот на недоверие – го карат да девалвира. През последния месец започнахме с по два вота на недоверие на седмица. Те не само засилват парадоксално позицията на управляващите, защото управляващите лесно го преодоляват. Вотът на недоверие е най-силният инструмент за опозицията. Трябва да се покаже алтернатива и решение. Тук тези вотове на недоверие катастрофираха. Вотовете на недоверие девалвират. Дебатите за вотовете на недоверие бяха насочени към публики извън пленарната зала“, заяви Елена Дариева.
„Има заявки, че вотовете на недоверие ще продължат като практика. Ако могат да покажат алтернатива, то тогава смисъл има, но ако гледаме едно безкрайно повторение на сериала, който ни се прожектира от май месец насам, ние капацитета на „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ го знаем. Този потенциал е крайно недостатъчен, за да застраши управлението, което работи заради сериозните разделителни линии идеологически особено относно външната политика в опозицията, която работи за по-големият комфорт на управлението. Чуха се заявки, че управлението може да изкара пълен 4-годишен мандат. При настоящата констелация е трудно, а дори и невъзможно да бъде свалено това правителство. Политиката е динамична сфера с изненадващи обрати, но не така стои въпросът с гражданското недоволство“, коментира Елена Дариева пред Божидар Русев.
Вижте цялото интервю на социолога Елена Дариева в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!