От Мадрид и Париж, през Брюксел, Берлин и Варшава, до Букурещ и София – стотици руски дипломати в Европа стягат своите куфари към родината вследствие на най-мащабното експулсиране на представители на руските дипломатически мисии в Европа, идващо като реакция на ужасяващите кадри на убити цивилни по улиците на окупирания от руските войски доскоро украински град Буча, разположен недалеч от столицата Киев.
Зеленски поиска от ООН да потърси отговорност за руските престъпления (видео)
Кои европейски столици (не) изгониха руски дипломати?
Европейският съюз обяви днес за персона нон грата 19 служители на постоянното представителство на Русия към съюза. В изявлението на външнополитическата служба на ЕС се казва, че причината е „извършване на дейности, противоречащи на техния дипломатически статут“.
Днес следобед министерството на външните работи на Румъния съобщи, че румънските власти са решили да обявят за персона нон грата на 10 лица, работещи в посолството на Руската федерация в Букурещ.
Блинкен: Буча е умишлена руска кампания за убиване, измъчване, изнасилване
Латвия обявява за персона нон грата 13 руски дипломати и закрива генералните консулства на Русия в Даугавпилс и Лиепая, съобщи днес латвийският външен министър Едгарс Ринкевичс. Той поясни, че решението е свързано с нападението на Русия срещу Украйна.
Правителството на Естония също е решило да гони 14 служители от руското посолство в Талин, включително седем дипломати, и закрива руските консулства в Нарва и Тарту, съобщи днес естонското външно министерство. „Не може в условията на случващото се в Украйна да говорим за продължаване на обичайните отношения, особено когато Русия сериозно нарушава международното право“, заяви естонският вицепремиер Мерт Волмер.
Путин: Евентуалната национализация на руски активи в чужбина е „нож с две остриета“
Правителството на Словения обяви днес, че 33 руски дипломати са експулсирани от страната. По-рано външното министерство заяви, че е извикало руския посланик Тимур Ейвазов, за да изрази „възмущението на Словения от убийството на украински цивилни в Буча и други градове, които бяха освободени от силите на руския агресор“.
Испания също реши да изгони днес около 25 дипломати от руското посолство в кралството."Искам да ви съобщя, че тази сутрин решихме да изгоним от Испания руските дипломати и служителите на руското посолство в Испания, които представляват заплаха за интересите на нашата страна в областта на сигурността", заяви испанският външен министър Хосе Мануел Албарес.
Столтенберг: НАТО ще въоръжава Украйна
По-рано през деня руски дипломати бяха изгонени и от Италия, Дания и Швеция.
"Експулсирахме 30 руски дипломати от съображения за националната сигурност", заяви италианският външен министър Луиджи ди Майо.
Датският министър на външните работи съобщи за експулсирането на 15 руски "разузнавачи", обвинени в шпионаж на нейна територия.
"Днес външното министерство реши да изгони трима руски дипломати, които не работят в Швеция в съответствие с Виенската конвенция за дипломатическите отношения", заяви външният министър на Швеция Ан Линде.
„Anonymous“ срещу Путин: публикуваме личните данни на 120 хиляди войници
В понеделник решението си за експулсиране на голям брой руски дипломати обявиха и Франция и Германия.
Берлин изгони 40 руски дипломати в отговор на убийствата в Буча и заяви, че готви още мерки заедно със съюзниците. Външният министър Аналена Бербок заяви, че получените след изтеглянето на руските войски кадри от украинския град „показват намерение за унищожение, което прекрачва всички граници“.
От френското външно министерство посочиха, че гонят голям брой руски служители, чиито действия противоречат на националната сигурност на Франция.
През същия ден Литва експулсира руския посланик във Вилнюс заради руската агресия в Украйна, включително и „ужасяващото клане“ в град Буча, като същевременно обяви, че връща посланика си в Украйна обратно в Киев:
Russian ambassador was asked to leave Lithuania.
— Gabrielius Landsbergis (@GLandsbergis) April 4, 2022
Lithuanian ambassador in Ukraine is coming back to Kyiv.
That is the ???????? decision made today.
Балтийската държава също така понижи нивото на дипломатически отношения с Русия, затвори руското консулство в Клайпеда и призова партньорите си да последват нейния пример.
Today MFA of Lithuania announced its decision to lower the level of diplomatic representation with the Russian Federation – the ambassador of Russia to #Lithuania ???????? will have to leave the country.
— Lithuania MFA | #StandWithUkraine (@LithuaniaMFA) April 4, 2022
Read the full press release ???? https://t.co/DMKcnFsGzm
We #StandWithUkraine ????????. pic.twitter.com/Isrc3BnPi9
Следи от изтезания по нови тела, намерени в мазета в Буча
Миналата седмица руски дипломати бяха изгонени от Чехия, Белгия, Ирландия, РСМ, Нидерландия.
На 23 март полският министър на вътрешните работи Мариуш Камински обяви, че Полша експулсира „45 руски шпиони, представящи се за дипломати“.
„Агенцията за вътрешна сигурност е идентифицирала 45 души – офицери от руските тайни служби и лица, свързани с тях, които имат дипломатически статут в Полша“, съобщи говорителят на полските специални служби Станислав Жарин.
Мирно шествие и бдение със свещи „Солидарност с Украйна” тази вечер в Пловдив
На 18 март България обяви 10 руски дипломати за персона нон грата заради осъществявана от тях дейност, несъвместима с Виенската конвенция за дипломатическите отношения.
Външното министерсто на Словакия обяви на 15 март, че гони трима руски дипломати след доклад на разузнавателните служби на страната, че тримата са заподозрени в шпионаж и даване на подкупи.
Общият брой на експулсирани руски дипломати от началото на инвазията на Русия в Украйна е над 200.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Тодор Тагарев: Главчев няма самочувствието на премиер
- Либералите в Европейския парламент изключват “ДПС-Ново начало” (ОБНОВЕНА)
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?