В ерата на изкуствения интелект, виртуалната реалност и безкрайните екрани, човекът постепенно губи своята вродена връзка с природния свят. Някога неразделна част от природата, днес градският човек живее в среда от бетон и стъкло, все по-отдалечен от корените си. Тази изгубена биофилна връзка не само лишава модерния човек от дълбоко заложената му потребност да бъде част от живата екосистема, но има и пряко отражение върху психичното здраве, креативността и способността ни да осъзнаем мащаба на екологичната криза. Именно този разрив между съвременния човек и природата е във фокуса на група млади артисти, които предлагат вълнуващо преосмисляне на тази връзка чрез силата на съвременното изкуство. От 8 до 27 май галерия "Bobbina Cultural Space" на ул. Триадица 5А ще се превърне в пространство за възстановяване на изгубената връзка между човека и природата чрез иновативната изложба “Експонати".

Проектът - първо издание от новата творческа платформа на Българска Фондация Биоразнообразие, събира седем съвременни артисти, чиито произведения ни канят да преосмислим нашето място в сложната жива екосистема. Чрез мащабни имерсивни структури и интерактивни мултимедийни инсталации, посетителите ще могат да се потопят в различни аспекти на своята връзка с "пейзажа" и да изследват как тази връзка формира настоящата екологична реалност.

“С ‘Експонати’ искаме да създадем пространство за диалог относно мястото и ролята на човека – едновременно като част от биоразнообразието и като фактор, който го променя," споделя Биляна Дешева, която освен участник е и куратор на изложбата, развита по идейна концепция на Ива Георгиева от Българска фондация Биоразнообразие.

Изложбата разгръща три основни теми – "Памет на Звука", "Памет на Образа" и "Памет на Контакта", които изследват различни сетивни и емоционални аспекти на взаимоотношенията между човека и природата. Интерактивните творби ви канят да се докоснете до биоразнообразието по начин, който надхвърля традиционните граници на възприятието.

Откриване на изложбата

Официалното откриване ще се състои на 8 май 2025 г. от 18:00 до 21:00 часа, когато публиката ще има възможност да се срещне с артистите и да се потопи в тяхната визия за това как човечеството и природата съществуват в една всеобхватна жива мрежа.

Допълнителни локации и събития

Изживяването "Експонати" не се ограничава само до галерия "Bobbina Cultural Space". В периода 8-15 май 2025г. проектът се разпростира и в други пространства из София чрез "Павилиони на звуковите експонати". Тези временни инсталации ще оживеят в социално пространство ЩРАК на ул. Христо Белчев, в галерия L44 на ул. Неофит Рилски, и в галерия "Дебют" на бул. Васил Левски, създавайки уникална градска мрежа от артистични преживявания.

Специално за ценителите на нощните културни преживявания, на 17 май 2025г., като част от Нощта на Музеите, изложбата ще представи специалното събитие "Живите Експонати" – уникално преживяване, което ще трансформира галерията между 19:30 и 20:30 часа, с удължено работно време до 22:00 часа.

Кулминация на проекта ще бъде церемонията по обявяване на Старта на кампанията за събиране на номинации за Годишните награди за биоразнообразие и климат  на 22 май 2025г. от 18:30 до 20:30 часа   - събитие, което празнува добрите примери за личности, организации, кампании, медии, бизнеси и политици с отношение към съхранената околна среда.

Зад създаването на проекта Експонати стоят артистите Биляна Дешева, Величка Джамбазова, Теодор Доков, Ина Кьорова, Благой Панев, Кристина Ненова и Франки Мазота – всеки от които внася своя уникален глас в разговора за това как изкуството може да се превърне в мост между човека и природата.

Всеки, който желае да се докосне до това уникално преживяване, може да посети галерия "Bobbina" в делничните дни между 16:00 и 20:00 часа или през почивните дни от 11:00 до 21:00 часа. Всички изложбени пространства и събития са с напълно безплатен вход за посетителите – част от мисията на организаторите да направят изкуството и дискусията за екологията достъпни за възможно най-широк кръг от хора.

"Експонати" не е просто изложба, а покана за преосмисляне на нашето място в света и нашата отговорност към природата, която ни заобикаля. Това е възможност да видим света през призмата на изкуството и да се свържем отново с онази част от нас, която винаги е била и ще бъде неразривно свързана с природата.

Проектът се осъществява с подкрепата на Столична община, дирекция “Култура”