Въпреки слабата реколта на слънчоглед, България е способна да задоволи потребностите на вътрешния пазар. Това заявиха от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите по повод спекулациите в публичното пространство относно цената на олиото. Пред NOVA Радостина Жекова подчерта, че Украйна и Русия ще определят дали ще скочи цената, тъй като те са най-големите производители в световен мащаб, а цената на олиото се определя на международните пазари. Цените на земеделската продукция са политическо решение, допълни Жекова.
"Това, което е важно да кажем, е, че България произвежда достатъчно слънчогледово олио, за да задоволи собствените си потребности. В момента говорим за преработвателни мощности, които имат за цел да изнасят", коментира още тя.
По-рано Владимир Иванов от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата също коментира, че прогнозите за поскъпване на олиото заради слабата реколта в страната през следващите месеци няма да се оправдаят.
"В момента имаме 2.78 лв. средна за страната тръжна цена на олиото, която е с 9% под нивата за миналата година и никакви индикации за помръдване от гледна точка на тенденция", обясни той.
Преработвателите от своя страна заявиха, че липсата на суровина за износ ще удари силно бюджетите на някои предприятия, но това нямало общо с крайната цена.
"Това, че в България производството ще бъде по-ниско, не означава задължително, че цените ще се покачат. Ако ние произвеждаме слънчогледово олио със слънчоглед, който е на по-висока цена, няма къде да го реализираме", каза Яни Янев от Сдружението на производителите на растителни масла пред БНТ.
Прогнозите от последните дни са поскъпване на олиото с между 5 и 10%.
Още по темата
- Есенно поскъпване: Ще се повишат ли цените на олиото и хляба?
- Във Видин ще има безплатни продукти за новородени деца от бедни и рискови семейства
- Арестът на Пи Диди: Какво намекна Еминем, смъртта на Тупак и мълчанието на Бийбър (ВИДЕО)
- Представиха пред земеделци Системата за електронни услуги и разясниха изискванията за плащания към стопаните