Лициприя Кангуджам е само на осем години, но води кампания за действия за справяне с климатичните промени в родната си Индия от две години.

Младата активистка настоява да бъдат въведени нови закони за ограничаване на високите нива на замърсяване в Индия и иска в училищата да има задължителни уроци по изменение на климата.

"Плача, когато видя, че децата губят родителите си или остават бездомни поради щетите от природните бедствия", каза тя пред Би Би Си.

Но момичето добавя: „Ако ме наричате Грета от Индия, не сте запознати с моята история“.

Позовавайки се на Грета Тунберг, чиято училищна стачка „Петъци за бъдеще“ прерасна в глобално движение, Лициприя казва, че макар да има много общо с шведската тийнейджърка, „имам собствена идентичност и история“.

"Бях започнала движение за борба с изменението на климата преди Грета да го направи", каза тя и добави, че двете са "добри приятелки", които "се уважават".

Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир

И двете момичета присъстваха на конференцията на ООН за изменението на климата, известна още като COP25, в испанската столица Мадрид през декември.

Родената в североизточния щат Манипур в Индия Лициприя споделя, че е била малко дете, когато е придружавала баща си на събития за набиране на средства за жертви на мощно, смъртоносно земетресение в Непал през 2015 година.

Но младото момиче изпитва нужда да се включи в активизма едва след като през 2018 г. присъства на конференция на ООН за бедствията в Монголия.

"Получих много вдъхновение и нови знания от хората, които изнасят речи. Това беше събитие, което промени живота ми", казва тя.

Лициприя Кангуджам създаде „Движение за децата” - организация, която има за цел да повиши осведомеността „за защита на планетата чрез справяне с климатичните промени и природните бедствия“.

Екоактивистка скочи срещу расистка медийна проява

През ноември било наредено от властите в Индия училищата в столицата Делхи да се затворят, тъй като замърсяването на въздуха в града достигнало "непоносими нива".

Превръщането на изменението на климата в задължителен предмет, който трябва да се преподава от най-ранна възраст в училищата в цялата страна, е една от основните цели на Лициприя.

Раджастхан е първият щат в Индия, който добави климатичните промени към училищната програма”, казва екоактивистката и добавя, че индийският щат Гуджарат ще бъде вторият в страната, който се е съгласил да обучава децата за климатичната криза.

Според Лициприя Кангуджам, лидерите трябва да спрат да игнорират посланията на активистите.

"Те не предприемат никакви действия. Искам всички лидери да направят повече - в противен случай бъдещето ни скоро ще загине. Те трябва да действат сега, за да спасят нашата планета и нашето бъдеще."

За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук 

Абонирайте се и за канала ни в YouTube