Времето е пари. И въпреки че има много в банковата си сметка, новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп не губи никакво време за съставянето на екипа, с който ще работи през втория си мандат в Белия дом. Ключовите постове вече са раздадени, изгряха и нови за политиката лица, като например това на предприемача Илън Мъск. Тоталната доминация на Републиканската партия след вота на 5 ноември (бел.ред. консерваторите владеят и Сената и Долната камара на парламента), дава зелена светлина за планираните от Тръмп нововъведения.

Какви изводи можем да си правим от селекцията на Тръмп?

Изборът на хората от най-приближения му кръг ясно показва, че Тръмп има за цел радикално разтърсване на правителството, като се отказва от по-конвенционалните и опитни кандидатури в полза на тези, които са му лоялни и споделят визията му за втори мандат, който ще преобърне статуквото във Вашингтон. 

Изборът му за министър на отбраната – водещият от Fox News Пийт Хегсет, например, призова за чистка на военните началници от Пентагона, които провеждат „будни“ политики. Кандидатът му за министър на здравеопазването Робърт Ф. Кенеди-младши пък заяви, че иска да „изчисти корупцията“ в американските здравни агенции и да съкрати „цели отдели“ в Агенцията по храните и лекарствата (FDA).

Да не говорим за новото министерство на „правителствената ефективност“, ръководено от съветниците Илън Мъск и Вивек Рамасвами, което според Тръмп ще се съсредоточи върху съкращаването на регулациите и историческото намаляване на разходите. Анализаторите посочват, че предложеният от Тръмп екип е почти напълно лоялен и благоприятства цялостния „ремонт“ на съответните правителствени отдели.

До момента ведомството, което ще оглави дуото Мъск/Рамасвами е с най-неизяснени задължения и правомощия.

Снимка: Вивек Рамасвами, предприемач, Гети

Гети

Кои са имената, привлекли общественото внимание

Дъг Бъргъм – министър на отбраната

Богат софтуерен предприемач, до скоро сенатор на Северна Дакота. Впечатлил Тръмп с „липсата на драма“ в характера му. Близък партньор на републиканеца.

Гети

Робърт Кенеди-младши-министър на здравеопазването

Племенникът на президента Джон Кенеди е може би едно от най-противоречивите назначения. Явен анти-ваксър, той няма медицинска квалификация, но ще има широки правомощия над федералните здравни агенции на САЩ, включително тези, които контролират одобряването на ваксини и фармацевтични продукти.

Гети

Тълси Габарддиректор на разузнаването - Тръмп назначи бившата конгресменка от Демократическата партия от Хаваите Тълси Габард за директор на националното разузнаване. Бившият офицер от резерва на американската армия някога водеше кампания със сенатор Бърни Сандърс и се кандидатира за президент като демократ през 2020 г., но през последните години се ориентира към републиканците.

Гети

Марко Рубиодържавен секретар – първи дипломат от 20 януари 2025 г. ще бъде небезизвестният републиканец Марко Рубио. 53-годишният Рубио има реномето на „ястреб“, особено по отношение на Китай. Той отдавна бленува за поста на висш дипломат на страната и ако бъде одобрен, ще бъде първият латиноамерикански държавен секретар в историята на САЩ.

Гети

Пийт Хегсет министър на отбраната - Ветеранът от армията е също така водещ във Fox News и бивш ръководител на две групи за защита на ветераните от армията. Той не е заемал политически пост досега. 

Гети

 Мат Гаетц – главен прокурор 

“Мат ще сложи край на оръжейното правителство, ще защити нашите граници, ще разруши криминалните организации и ще възстанови силно нарушената вяра и доверие на американците в Министерството на правосъдието”, заяви Тръмп.

Гети

Майкъл Уолц - съветник по националната сигурност - в тази роля Уолц ще трябва да се ориентира в редица геополитически конфликти, които администрацията на Тръмп ще поеме като част от втория му мандат, включително войните между Украйна и Русия и Израел и Хамас. Уолц е носител на бойно звание „Зелена барета“ - служил е в Афганистан, Близкия изток и Африка.

Гети

Кристи Ноем - министър на вътрешната сигурност - Губернаторът на Южна Дакота Кристи Ноем, която доскоро се спрягаше за вицепрезидент на Тръмп, беше подложена на остра критика, след като призна в книгата си, че е застреляла собственото си 14-месечно куче. Основна задача на 52-годишната жена в очакваната ѝ нова роля ще бъде провеждането на политиките на Тръмп в областта на имиграцията, включително заканата му да проведе масови депортации на мигранти без документи.

Гети

Том Хоман- отговорник за контрола по границите

Именно с установяването на този пост, Тръмп доказва, че смята да спази обещанията си по линия на имиграцията. Освен Ноем, с тази задача ще се заеме и Том Хоман - бившият полицай беше изпълняващ длъжността директор на имиграционната и митническата служба на САЩ (Ice) през първия мандат на Тръмп. Според републиканеца, Хоман е абсолютно "непоколебим".

Гети

Елиз Стефаник- посланик на САЩ в ООН

Името на Стефаник влезе в националните вестници с острите си въпроси в комисиите на Конгреса. „Елиз е невероятно силен, твърд и умен борец“, заяви Тръмп в изявление за New York Post. Някои политически назначения в САЩ - включително и поста посланик в ООН - изискват одобрението на Сената на САЩ. Но Тръмп поиска от следващия лидер на Сената да му позволи да прави назначения без традиционните гласувания за утвърждаване.

Гети

Сузи Уайлсначалник на кабинета - Сузи Уайлс и съпредседателят на кампанията Крис Ласивита са двигателите на победата на Тръмп над Камала Харис. В победната си реч Тръмп я нарече „ледената дама“ - препратка към нейното спокойствие. Уайлс беше първото назначение във висшия екип на Тръмп. Началникът на щаба често е главният помощник на президента, който следи за ежедневните операции в Западното крило и ръководи персонала. 67-годишната Уайлс е работила в републиканската партия в продължение на десетилетия - от успешната президентска кампания на Роналд Рейгън през 1980 г. до избирането на Рик Скот и Рон ДеСантис за губернатори на Флорида.

Гети

За да бъдат назначени, предложените от Тръмп номинации трябва да бъдат одобрени и в Сената. Там контрол имат републиканците, което би трябвало да ускори процеса.