CAP4US

Използването на геомаркирани снимки да стане доброволно за държавите-членки бе одобрено от националните представители и така Европейската комисия (ЕК) има зелена светлина да внесе повече гъвкавост при прилагането на инструментите на Общата селскостопанска политика (ОСП) на национално ниво. 


През първата година от прилагането на новата ОСП земеделските стопани и държавите-членки изразиха някои затруднения от прилагането на новостите на практика. Затова и основна задача на европейско ниво бе облекчаването на административната тежест за фермерите и администрацията. Едно от опасенията бе свързано с изискванията за използване на геомаркирани снимки от 1 януари 2027 г. за Системата за мониторинг на площ.  


 

Системата за мониторинг на площ се основава на автоматизиран анализ на сателитни изображения от програма Коперник, предназначен да намали проверките на фермите, да помогне на фермерите да избегнат грешки и санкции и да улесни докладването. Това е част от системата за администриране и контрол, която трябва да бъде създадена от всички държави-членки, за да проверява заявленията за плащане по ОСП и съответствието с изискванията за допустимост за различни интервенции.


Снимките с географски етикети бяха въведени в настоящата ОСП, за да се избегнат посещенията на място при фермерите и да се намалят разходите за националните администрации. Той обаче се възприема като тромав и сложен за прилагане от някои земеделски производители и държави-членки.


 


Предварително проучване относно опростяването на правилата показва, че половината от респондентите, кандидатстващи за подкрепа по ОСП, не използват мобилни устройства, за да предоставят на властите снимки с географски етикети. От 50% използващи мобилни устройства за тази цел стопани, около половината смятат практиката за прекалено времеемка или пък я намират за неточна. 

На тази база ЕК предлага да се премахнат задълженията за държавите-членки да използват снимки с географски етикети в Системата за мониторинг. Държавите-членки ще имат гъвкавостта да изискват от земеделските стопани да използват снимки с географски етикети или всякакви други данни, считани за еквивалентни.

Това предложение е част от пакета мерки за намаляване административната тежест за стопаните в ЕС, работата по който започна работа още през февруари тази година. 

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg  

CAP4US