• Според Делян Пеевски “не са го изключили от ДПС, защото отцепниците не могат да изключват”
  • Коалицията ПП-ДБ - без категоричен отговор приета ли е волята на “Да, България” за привличане на нови кандидати към листите за изборите
  • Раздорът на двата лагера в БСП и кой ще регистрира социалистите Корнелия Нинова или Атанас Зафиров, продължава
  • Народното събрание отхвърли предложението на “Възраждане” за провеждане на референдум дали България трябва да приеме еврото или да запази националната си валута до 2043 година

Първият работен ден на депутатите след лятната ваканци премина с обсъждане на вътрешнопартийни теми – кое от двете ДПС-та е легитимно, съгласи ли се “Продължаваме промяната” на поставените условия от “Да, България” и кой ще регистрира листите на БСП. Възникна пореден спор и по темата с приемането на еврото. 

“Отникъде не са ме изключвали”

Още рано сутринта една от първите задачи на Делян Пеевски беше да обясни на журналистите, че са в заблуда по отношение на разцеплението в Движението за права и свободи и в действителност има едно ДПС, една легитимна коалиция и това е неговата – “ДПС-Ново начало”. Пеевски отрече да е бил изключен от Движението.

Снимка: БТА

“Отникъде не са ме изключвали. Отцепниците не могат да изключват”, изтъкна санкционираният по закона “Магнитски” политик. 

“Супер цирковете на ЦИК”

Относно казуса с регистрацията на двете фракции на Движението, Пеевски смята, че Централната избирателна комисия (ЦИК) е направила “супер циркове”. 

“Това е пълна глупост, което се случи и несъстоятелно. Подадоха се на натиск от двамата представители, които са отцепници, не са наши представители вече в ЦИК”, отбеляза Пеевски. 

БГНЕС

Бившият колега на Пеевски и един от най-приближените до Ахмед Доган Рамадан Аталай отбеляза, че Движението за права и свободи е принадлежало винаги като емблема на почетния  председател и на структурите на ДПС, а не на "структурите на Магнитски”. Във връзка с казуса с изгонването на Ахмед Доган от имотите в кв. “Бояна” и Росенец, Аталай обясни, че не знае какво се случва с т.нар “сараи” и допълни, че не могат да намерят собственика им Данаил Папазов.

“Монолитна и многообразна”, но с неясна договорка

Друга политическа тема, която стана повод за коментари в парламента, беше при какви условия “Да, България” прие отново съвместно явяване на изборите с “Продължаваме промяната”. Във вторник вечерта “Да, България” съобщи окончателния си отговор, но преди това постави условия на масата – привличане на нови кандидати към листите за изборите, както и логиката на партийните квоти да бъде заместена от качествени критерии и процес на селектиране на кандидатите. 

Във вторник преди Националния съвет на “Да, България” Ивайло Мирчев обяви, че на този етап преговорният екип на партията не е постигнал съгласие с останалите партии в коалицията. Въпреки това по-късно обявиха, че запазват досегашния си формат и ще се явят заедно на вота през октомври. На първия работен ден след почивката отново не стана ясно какво са се разбрали двете формации и как ще редят листите. 

“Принципите ще бъдат насочени към това да бъдат привлечени максимално много гласове. Всяка една от партиите ще приложи тези принципи към своите кандидати”, каза Божидар Божанов (ДБ).

Атанас Атанасов (ДБ) определи  коалицията като “монолитна и многообразна”. Някои по-шумни, други по-тихи в своите намерения, добави той. По традиция от формацията отново повториха, че искат да създадат антикорупционно и евроатлантическо мнозинство, което да излъчи правителство. Атанасов изтъкна още, че ако нямат достатъчно народни представители, ще се обърнат към всички, които искат да подкрепят плана им.

Кирил Петков също коментира решението на формациите лаконично – 

“Явяваме се заедно, защото заедно сме по-силни”. 

Кой ще регистрира БСП – Корнелия Нинова или Атанас Зафиров?

Спорът кой ще регистрира БСП продължава да е на дневен ред. Две страни и две мнения кой може да подаде документите до ЦИК. Председателят на парламентарната група на социалисти Борислав Гуцанов отново застана зад “своите” и бе категоричен - има ясно решение на Националния съвет на партията и временният председател Атанас Зафиров ще свърши тази работа. 

Изключеният от БСП Георги Свиленски, който е от лагера на Нинова, също имаше твърдо мнение – според съдебната система, държавата и законите в момента, легитимният председател на социалистите е Корнелия Нинова. 

Преди дни пленумът на БСП задължи Нинова да упълномощи Атанас Зафиров да представлява партията пред ЦИК. Настояването на ръководството е в разрез с взетото от Нинова седмица по-рано решение, с което тя упълномощи Георги Свиленски и Иван Ченчев да ръководят процеса по регистрация на БСП за участие в изборите. Нинова отказа да изпълни волята на пленума с аргумента, че партията “не е бащиния” и няма как да бъде прехвърлена чрез пълномощно.

Референдумът за еврото

“Възраждане” отново поиска Народното събрание да вземе решение за провеждане на референдум за приемането на еврото с въпроса – „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 година?“. 

Според “Възраждане” референдуми трябва да се проведат и по отношение на членството в Европейския съюз и НАТО. Цончо Ганев коментира, че страната ни не отговаря на условията за приемане в еврозоната.

“Ние смятаме че България българският народ трябва да бъде питан – иска или не иска да бъде част от еврозоната. Отидете и убедете българския народ, че трябва да сме част от еврозоната. Но не да се договаряте с Урсула, както изтече един запис на ПП-ДБ”, апелира депутатът от “Възраждане”.

На противоположно мнение се оказа изключеният от групата на БСП вече независим депутат Калоян Методиев, според когото не трябва да има референдум на тази тема.

“За тези 27 години левът само по наименование е лев, но по съдържание е евро, защото има фиксиран курс. По някакъв начин ние вече сме в еврозоната. Не седим на масата в Европейската централна банка заедно с останалите европейски народи, същевременно само ни фиксират, регулират и контролират”, коментира Методиев.

Думите му разгневиха Цончо Ганев, който се обърна от парламентарната трибуна с репликата – “ей, льо̀льо”, заради която получи наказание от председателя на парламента Рая Назарян. 

“Господин Методиев, не знам какъв сте по образование, но със сигурност не разбирате абсолютно нищо от икономика. Наговорихте едни опорки, които са специфични за лицето Божанков (бел. ред. - депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков). И той виден експерт по нищология като вас”, разкритикува Цончо Ганев. 

Вносители на искането за провеждане на референдум за еврото са и депутатите от ИТН. Тошко Йорданов уточни, че те са „за“ влизане в еврозоната, но българите трябва да бъдат питани.

“Референдум, ако се случи, ние ще убеждаваме българските граждани да гласуват “против”. Аз също ще гласувам с “против”. Колегите ми ще гласуват “против”, но трябва да решат българските граждани”, коментира Йорданов. 

Според ПП-ДБ този референдум не цели решаване на въпроса за валутата, а обслужва желанието на Възраждане за отделяне на България от европейската цивилизация и Европейския съюз.

Предложението за референдума получи подкрепа само от 63-ма народни представители и бе отхвърлено.