Една среща, но цели три отказа! “Има такъв народ” започнаха преговорите си с парламентарните сили за съставяне на кабинет с третия мандат. Партиите и коалициите от 50-ия парламент обаче масово обявяват, че няма да подкрепят правителство на партията на Слави Трифонов. „Има такъв народ” (ИТН) се срещна първо с депутатския кръг от независими, но приближени до Ивелин Михайлов народни представители. Депутатите от разпадналата се парламентарната група на „Величие” отказаха да дадат гласовете си. А още преди началото на следващата си среща, „Има такъв народ” получиха още няколко категорични отказа.
Депутатите от кръга на Ивелин Михайлов са общо шест, но от тях на разговори с ИТН отиде само Красимира Катинчарова, която каза, че е упълномощена да ги представлява. Срещата с „Има такъв народ” започна спокойно.
“Това, което се случва напоследък, се прави отзад напред. Търсят се хора за министри, а не е ясно какво ще изпълняват”, заяви Тошко Йорданов.
А Красимира Катинчарова отвърна:
„Радвам се на подхода ви да говорим за политики, а не за хора.”
И заговори за енергийна политика с депутатите на Слави Трифонов, като настоя за изграждане на АЕЦ Белене с помощта на украинската страна. Тонът се промени, а разговорът се превърна в размяна на реплики между представляващата депутатите от кръга на Ивелин Михайлов и представителите на ИТН Тошко Йорданов и Павела Митова.
„Ще ми е много трудно да обясня технически параметри, защото от отсрещната страна не стои енергетик. Аз, като енергиен експерт, ви казвам, че няма как украинци да строят”, заяви Павела Митова.
А Красимира Катинчарова предложи въпросът да се разгледа на енергийна комисия.
“Къде другаде, за Бога, трябва да бъде разгледано това? Защо нашето предложение и по силата на какви правила въобще не е влязло в дневния ред на енергийната комисия”, запита тя.
Тошко Йорданов я репликира, че „достатъчно дълго” хората, приближени до Ивелин Михайлов са в парламента, за да знаят, че дневният ред се прави от председателя му.
А Катинчарова призова: „Моля ви, не отивайте натам”
И двете страни излязоха от срещата разочаровани една от друга. И стана ясно, че нечленуващите в парламентарна група няма да подкрепят мандата на „Има такъв народ”.
„Ние няма да подкрепим такова правителство. Не очакваме да срещнем нищо друго освен политическо високомерие в този парламент”, заключи Катинчарова.
А Тошко Йорданов обобщи:
„Както виждате, дойде един представител на шест човека, който нямаше идея какво друго трябва да се прави в държавата. Тя дори не разбра, милата, какво се казва.”
След като получиха мандата от президента, ИТН обявиха, че ще разговарят с всички. Още преди да седнат да говорят с ГЕРБ, депутатите на Трифонов научиха, че партията на Бойко Борисов няма да ги подкрепи. Зам.-председателя на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева каза:
“Няма как щом не е станало с първия мандат”
ПП-ДБ също не са оптимисти.
“Скептичен съм заради предишната си работа с ИТН”, заяви Кирил Петков.
Отказ да подкрепят третия мандат още в понеделник декларираха и представителите на ДПС, които симпатизират на съпредседателя Делян Пеевски.
Общият сбор на народните представители на ГЕРБ, ПП-ДБ и депутатите от кръговете на Пеевски и Ивелин Михайлов е 135. При евентуално гласуване на кабинет, ако всички действително дадат вота си “против” – ИТН няма как да събере мнозинство.
Във вторник вечерта „Има такъв народ” започна преговори с останалата част от депутатите, които бяха народни представители на „Величие” преди парламентарната група да се разпусне. Това са депутатите, които след разцеплението останаха лоялни на Николай Марков. Сред тях е и Виктория Василева, която преди няколко години бе част именно от „Има такъв народ”.
В сряда предстои среща на ИТН с представители на ДПС от кръга на почетния председател Ахмед Доган.
Чуйте прикачения звуков файл.
Още по темата
- Явор Божанков: Лекото намигване между ИТН и “Възраждане” може да се превърне в партньорство
- Опозицията почти остана без председателско място в постоянните комисии на НС
- ГЕРБ и ИТН видяха “тревожно” финансово състояние в държавата
- Председателят на СОС: Столичната ОИК прилага двоен стандарт при отстраняване на кметове