Суперлуна ще наблюдаваме в първия и последния ден на август. Големия лунен диск, който можехме да видим снощи, е характерен за началото на астрономическото лято, но не е суперлуна, обясни пред Дарик радио Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия при БАН. При днешното пълнолуние и в дните около него Луната ще остане ниско над южния хоризонт и също ще изглежда по-голяма.
Седмичен хороскоп: Ударно начало на месеца и решаване на важни проблеми
Всяко лято пълнолунието е ниско в началото на астрономическия сезон и обратно - високо в началото на зимата, разказа Пенчо Маркишки. Той заяви, че първата суперлуна за годината предстои на 1 август.
А към края на лятото, на 31 август, ще наблюдаваме и така наречената синя луна.
Опасност от геомагнитни бури към края на седмицата
Между двете суперлуни, на 16 август очакваме и микролуние. То представлява обратното на суперлуната - пълнолуние или новолуние, при което Луната е най-далеч от Земята.
Автор: Юлиан Сутев, стажант-репортер
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Най-голямото пълнолуние за годината: „Ловджийска суперлуна“ озарява небето тази нощ
- За два месеца Земята ще има своя втора луна: Какво трябва да знаем?
- Работодателите са изплатили на работещите стари задължения в размер на 15 600 лв., отчете проверка на Инспекцията по труда Враца през м.август
- Полина Станчева представя „Отражения на пейзажа“ в ателие PIES