На 29 юни отбелязваме Международния ден на р. Дунав. Това е датата, на която е подписана Конвенцията за опазване на Дунав, и целта на този ден е да привлече вниманието към значението и опазването на реката. Българските крайдунавските общини  всяка година активно се включват с различни екологични акции, форуми, изложби.

Русенци за поредна година се погрижиха красивата река да стане малко по-чиста. Този път-в партньорство с румънски колеги природозащитници. За Туристическо дружество “Приста” Русе грижата за реката и въобще за природата е нещо обичайно.

Всъщност от 2015-та година насам организацията прави акции за почистване на Дунав и дунавските острови, разказа председателят му Сашо Попов. В началото за година и половина са направени 7 акции и са изнесени 1000 чувала с боклуци от 4-те острова край Русе. Макар че в последните години отпадъците са доста по-малко, винаги ги има, а понякога находките са потресаващи. Като хладилника, намерен този път на остров Алеко.

Тази година различното в акцията беше едновременното почистване на реката от българска и румънска страна. Туристическо дружество приста си партнира с румънската организация Май Мулт Верде. И макар че българите нямат право да стъпват на румънския бряг, а румънците-на българския, без разрешение, участниците намериха начин да се срещнат. Сред тях бе и 28-годишния Велизар. Съвместната акция на българи и румънци за почистване на Дунав е прекрасна, но колкото и да не ни се иска боклуци винаги ще има. Особено в пластмасовото време, в което живеем. Недобросъвестни туристи, рибари, моряци, но и незаконни сметища са виновни за замърсяването на красивата река. За щастие има и хора като Велизар, които мислят екологично и вярват, че повече българи ще последват примера му.

В Деня на р. Дунав, когато е времето да заострим вниманието към това прекрасно богатство, Сашо Попов и Велизар споделиха своите желания и послания в разговор в студиото на Дарик радио Русе. Чуйте ги.