Партиите от коалицията „Демократична България” решиха да запазят досегашния формат и да се явят заедно с “Продължаваме промяната” на предстоящите извънредни парламентарни избори.
Първи решението си обявиха от Демократи за силна България (ДСБ), а късно вечерта във вторник и „Да, България” реши да остане в коалицията.
„Националният съвет на Да, България взе решение на предстоящите избори да се яви в коалиция с Продължаваме промяната и Демократи за силна България. Смятам, че това беше отговорно решение”, съобщи късно във вторник Божидар Божанов.
„Да, България” си постави за цел коалицията да върне поне 100 хиляди от загубените на предните избори избиратели и ще вложим всичките си усилия за постигането на тази цел, за да имаме възможност да съставим редовно управление с антикорупционна програма. Всички спорове, които сме имали с партньорите в последните седмици, са били за това как да получим повече подкрепа от избирателите, как да върнем загубените позиции, как да поправим допуснатите грешки. Имаме различни виждания по детайлите и това е нормално в една демократична коалиция. Явяваме се с амбиция за връщане на доверието и повишаване на резултата, за да може страната да излезе от политическата криза”, добави той.
Миналата седмица “Да, България” поиска привличане на нови кандидати към листите за изборите, както и логиката на партийните квоти да бъде заместена от качествени критерии и процес на селектиране на кандидатите.
Снимка: Христо Иванов, Кирил Петков и Николай Денков/ архив
От ДСБ пък призоваха за единството и устойчивостта и добавиха, че според тях коалицията е основен фактор за създаването на антикорупционно евроатлантическо мнозинство.
“Нашата визия за управлението на страната включва следващо програмно коалиционно и антикорупционна управление, основано на принципите на евроатлантическото развитие, сигурността, спокойствието и благополучието на нацията, защитата на националните интереси и патриотизма. Убедени сме, че само стабилно парламентарно мнозинство, създадено след честен, компетентен и отговорен преговорен процес, който да приключи с подписване на политическо споразумение, може да бъде гарант за това общо усилие”, се посочва в разпространета позиция от ДСБ.
Бившата шефка на кабинета “Петков” и настоящ депутат от ПП-ДБ Лена Бориславова отбеляза пред BTV, че трите сили във формацията имат одобрен драфт на коалиционно споразумение.
Снимка: Лена Бориславова/ архив
“Той е одобрен от поне две седмици с всички редакции от преговорния екип, който е излъчен и от който съм част. Вътре има някои нови механизми за съвместна работа, които да надградим над досегашните проблеми”, каза Бориславова и допълни, че в коалиционното споразумение е залегнало, че подредбата на листите ще се извършва с взимане предвид на няколко обективни критерия – принос на досегашните депутати към дейността на парламентарната група, принос към локални каузи, към дейността на съответната партия, работа по законопроекти, разговори с професионални общности.
След новината, че в коалицията има трусове, съпредседателят на ПП Кирил Петков побърза да реагира и обвини “всички медии, близки до Пеевски” в “прокламиране на разцепление в техните редици”.
Снимка: Кирил Петков/ архив
“Когато всички медии близки до Пеевски прокламират разцепление в нашите редици, когато всички наши политически опоненти мечтаят демократичната общност да не е единна, когато всички корумпирани играчи стискат палци да им се размине, е точно тогава ще ги разочароваме! Ние знаем, че заедно сме по-силни. Ние знаем, че не междупартийни различия, а реални решения трябват на нашите избиратели и на всички българи”, написа Петков във Facebook.
Още по темата
- Младежкият дом във Враца очаква творбите в Петия национален конкурс за кратък фентъзи разказ „Вино от глухарчета през зимата”
- “Отговорни на пътя”: Как автомобилът да бъде подготвен за зимните условия на пътя
- ВКС и ВАС избират кой върховен съдия да отиде в Конституционния съд
- Отново няма кандидати за шеф на ВАС