През последните 20 години българската икономика се движи на две скорости, показва доклад на Съвета за икономически анализи към Министерски съвет. София и околностите постигат 6% годишен ръст на БВП, а останалата част на страната – 3%. По отношение на средната работна заплата също има големи разлики. 

София - един от най-скъпите градове за строителство в Източна Европа

В столицата заплатите са два пъти по-високи в сравнение с останалите градове, включително и Пловдив, Варна и Бургас. Икономическото раздалечаване се засилва през изминалите две десетилетия, а към края на 2019 година един съществен дял от регионалните икономика е със сериозно потисната икономическа активност.

Над 50% спад на преките чуждестранни инвестиции в страната за януари и февруари

От 2000 година насам българската икономика се движи на две скорости, обясни Пламен Ненов от Съвета за икономически анализи към Министерски съвет.

Според експертите на Съвета за икономически анализи разнородният регионален профил на българската икономика прави наложително прилагането на специфични и таргетирани регионални икономически политики. В тази връзка вицепремиерът Атанас Пеканов уточни

Пеканов допълни, че решението по-голяма част от парите по европейски проекти да се насочват извън София крие рискове, но това е начинът да се спре задълбочаването на разликите между столицата и провинцията. 

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм