Доц. д-р Динко Вълев, дм е завеждащ Клиника по вътрешни болести, отделение по белодробни болести в Университетска Първа градска многопрофилна болница “Св. Йоан Кръстител“ София. Той е специалист по белодробни болести.

Доц. д-р Динко Вълев, дм: Пушенето е основният фактор за хронична обструктивна белодробна болест

Доц. Вълев, Вие лекувате много пациенти с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Какво точно се случва в белия дроб при това заболяване?

ХОББ е широко разпространено заболяване в световен мащаб. В момента 384 млн. души боледуват от ХОББ, и над 3 млн. умират от това заболяване годишно. ХОББ е сложно, хетерогенно заболяване, характеризиращо се с атипичен възпалителен отговор при хронично инхалиране на токсични частици. Това причинява увреждане на белодробната тъкан  при предразположени индивиди. Заболяването има голямо разнообразие по отношение на белодробната патология, имунния отговор, клиничните характеристики и фенотипове. В белите дробове настъпва разрушаване на паренхима, емфизем, хиперсекреция на слуз, задебеляване и деформация на бронхите, развитие на фиброза и запушване (обструкция) на малките дихателни пътища.

Какво е влиянието на ХОББ върху живота на пациентите?

Протичането на ХОББ се проявява с разнообразни по тежест симптоми. В началото те са оскъдни и неразпознаваеми, изразяват се в по-лесна умора или засилване на обичайната при пушачите кашлица. Когато заболяването е напреднало и сериозно по тежест, умората е водеща при повечето пациенти, налице са кашлица, експекторация (храчки) в по-големи количества, задуха е предимно при издишване. Често пациентите са със силно ограничени двигателни активности, безсъние и постоянна отпадналост. Това нарушава живота на болните, техните социални дейности и активности.

По данни на СЗО, ХОББ е трета водеща причина за смърт в света. На какво се дължи това и какво е разпространението на ХОББ в България? 

Наистина в световен мащаб ХОББ е третата причина за смърт. В България това заболяване заема четвърто място, след исхемичната болест на сърцето, мозъчносъдовите нарушения и хипертоничната болест. Пушенето на цигари е основният рисков фактор за ХОББ.  Други рискови фактори са вдишването на вредни частици и газове. По литературни данни, над 3 милиарда души по света, главно в развиващите се страни използват твърди органични материали като основно гориво за готвене и отопление на закрито. Димът от непълното изгаряне на органични материали като дървесина, растителни остатъци, клонки, изсушен животински тор и дървени въглища в елементарни печки или открит огън, съдържа високи концентрации на опасни за вдишване прахови частици и летливи химически вещества. Пример за такива са въглеродния оксид, сяра, полициклични ароматни въглеводороди, които са едни от причините за развитие на ХОББ. В издишвания при пушенето на тютюневи изделия дим има много вещества, освен никотина, като бензпирен, катрани, радиоактивни елементи, въглероден оксид, бензен, алдехиди, полициклични ароматни въглеводороди (PAH), азотни оксиди (като NO2), серни оксиди (като SO2), свободни радикали и фини прахови частици.Не на последно място, фактора който е причина за тежестта на ХОББ е късното диагностициране на заболяването.

Казахте, че тютюнопушенето е основен рисков фактор за развитие на ХОББ – всички пушачи ли са в риск от развитие на ХОББ  и колко време обикновено отнема, за да се изяви заболяването?

Както казах, пушенето на цигари е основният рисков фактор за ХОББ. Клиничните симптоми, фенотипа, физиологията, патологията и лечението са проучени върху пациенти с ХОББ които са пушачи. Въпреки това, 25-45% от пациентите с ХОББ са непушачи. Искам да отбележа, че заболяването се проявява на база на генетична предиспозиция. Наистина никой не може да предскаже, след колко години и колко цигари на ден, даден човек ще развие ХОББ. Всеобщо е схващането, че с увеличаване на броя изпушени на ден цигари и увеличаване на годините тютюнопушене се увеличава риска от развитие на ХОББ.  

Кои са ключовите симптоми на заболяването, при които хората изложени на риск трябва веднага да се обърнат към пулмолог? 

Според Глобалната инициатива за хронична обструктивна белодробна болест, ХОББ е заболяване, характеризиращо се с постоянни респираторни симптоми и ограничение на въздушния поток. Респираторните симптоми са кашлица, която може да е с различна характеристика, храчки, хриптене в гърдите, задух, лесна умора, или ограничаване на ежедневната активност. Лицата над 40 годишна възраст, пушачи или такива, които са изложени на прахова експозиция и професионални вредности е редно да се обърнат за консултация към пулмолог.

Не всеки  пациент с  респираторни симптоми  като хронична кашлица и задух има ХОББ - какъв диагностичен метод се прилага, за да се потвърди диагнозата? 

Наистина не всеки пациент с хронична кашлица, задух или респираторни симптоми има ХОББ. Много са заболяванията в човешката патология, които могат да имитират това заболяване. Затова като основен диагностичен тест се използва функционалното изследване на дишането т.нар спирометрия. Наред с това се използват образни, клинични и лабораторни методи, които обективизират и са в подкрепа  за поставяне на диагноза ХОББ. ХОББ може да започне рано в живота и обикновено отнема много време, за да се прояви клинично, определянето дали някой страда от „ранна” ХОББ е трудно. Термина „леко“ ограничаване на въздушния поток, може да се използва като заместител на „ранно“ заболяване и това налага клинично проследяване, чрез чести спирометрии.

Как се лекува ХОББ и на какви рискове са изложени пациентите, които не се придържат стриктно към назначеното лечение?

Основен момент в началната терапия на ХОББ е спирането на тютюнопушенето. Това заболяване може да се проявява с бронхитни симптоми, кашлица и храчки, или с картина на белодробен емфизем - тук водещи са задухът и лесната умора. Заболяването може да протича като стабилна ХОББ, с липса на резки влошавания (обостряния) . Особен преломен момент в хода на заболяването е обострянето , казано на медицински език „Екзацербация“ на ХОББ. Това е състояние характеризиращо се с рязко влошаване и задълбочаване на симптомите. От тук разликата в лечението на стабилната ХОББ и екзацербацията. Основни групи медикаменти за терапията на неусложнена ХОББ са бронходилататорите: β2-адренергични агонисти, мускаринови антагонисти или комбинации от тях. Основен противовъзпалителен медикамент в терапията на ХОББ е инхалаторния кортикостероид, който може да се прилага в комбинация с другите две групи медикаменти. Влошаването (обострянето) на ХОББ налага прилагане на антибиотици, венозни или перорални кортикостероиди, венозни или перорални бронходилататори, кислородно подпомагане и неинвазивна вентилация. 

Придържането към назначената инхалаторна терапия е ключов момент за предотвратяване прогресията на заболяването и екзацербациите. Доказано е, че всяка екзацербация влошава  риска от коронарни инциденти и смърт.

Сигурно не е лесно да се обясни на един дългогодишен пушач с ХОББ, че трябва да спре да пуши, за да съхрани белия си дроб. Какво казвате Вие на Вашите пациенти, за да ги мотивирате да откажат цигарите?

Трудно е да се убеди един дългогодишен пушач да се откаже от този порок. Това в голяма степен зависи от убедителността на лекаря. Той трябва да обясни на болния каква е същността на заболяването, какви са симптомите, как се развива то и какъв е бъдещия риск. Трябва да се покаже риска от внезапна смърт в рамките на една година след всяко влошаване (екзацербация). Аз обяснявам на моите болни тези неща. Особено на пациентите със сринати вентилаторни показатели им казвам: 

„ Ако някой може да ти помогне, то това си ти самия. Няма как да продължиш да пушиш и да не продължи разрушаването на твоя бял дроб. Затова спри да пушиш, нека спасим това което може да се спаси.“

Материалът отразява опита и позицията на интервюирания медицински специалист и се публикува със съдействието на АстраЗенека България. Материалът има информативен характер и не е предназначен да замести консултацията с лекар. При нужда, моля, обърнете се към лекар.